Filmy
Desperatki

Ocena ogólna:  Wyraźnie zły (-2)

Tytuł oryginalny
Set It Off
Data premiery (świat)
6 listopada 1997
Data premiery (Polska)
6 czerwca 1997
Rok produkcji
1996
Gatunek
Dramat sensacyjny
Czas trwania
123 minuty
Reżyseria
F. Gary Gray
Scenariusz
Takashi Bufford, Kate Lanier
Obsada
Vivica A. Fox, Queen Latifah, Kimberly Elise, Jada Pinkett Smith
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Opowieść o czterech młodych czarnych kobietach, mieszkających od urodzenia w robotniczej dzielnicy Los Angeles. Trapią je kłopoty w rodzaju braku stałej pracy, długów i perspektyw na lepszą przyszłość. Chcąc odmienić ten stan rzeczy, postanawiają napaść na bank.

Film ten był reklamowany następującym hasłem: Jeśli urodziłeś się pod złą gwiazdą, nie masz wyboru, musisz wejść w konflikt z prawem.  I niestetywydaje się, że przytoczone słowa w dobry sposób oddają moralne i światopoglądowe przesłanie tego obrazu.  Jego fabuła została bowiem skonstruowana tak, by widz odczuwał sympatię dla planujących przestępczy procederem bohaterek filmu (wiadomo, są biedne, bez perspektyw, wywołuje to współczucie,  przez co bardziej pobłażliwie patrzymy na to, że w końcu chcą one kraść i rabować).  Nawet scena, w której owe przestępczynie giną w starciu z policją, wydaje się nakręcona w sposób nawiązujący do konwencji analogicznej sceny w filmie „Bonnie i Clyde”, gdzie śmierć tytułowej pary została przedstawiona niemalże w chwale i glorii. Okazuje się jednak, że w „Desperatkach” mamy coś w rodzaju przynajmniej cząstkowego „Happy Endu”,  gdyż jednej z przestępczyń udaje się ujść obławie, by następnie za zrabowane wcześniej pieniądze ułożyć sobie wygodne życie na jakiejś pięknej wyspie.

Desperatki3

Produkcja, ta jest więc zła i toksyczna z powodu popierania przez nią herezji relatywizmu moralnego i etyki sytuacyjnej, wedle której to trudne sytuacje życiowe upoważniają do czynienia czegoś, co jest ze swej natury moralnie złe. Przeciw tej fałszywej doktrynie należy odpowiedzieć, iż Bóg Wszechmogący nigdy nie dopuszcza, abyśmy byli kuszeni ponad nasze siły: .„Pokusa nie nawiedziła was większa od tej, która zwykła nawiedzać ludzi. Wierny jest Bóg i nie dozwoli was kusić ponad to, co potraficie znieść, lecz zsyłając pokusę, równocześnie wskaże sposób jej pokonania abyście mogli przetrwać” (1 Koryntian 10, 13) Tak naprawdę, nie ma sytuacji, w których musielibyśmy czynić zło:  „Wreszcie, jest zawsze możliwe, że przymus lub inne okoliczności mogą przeszkodzić człowiekowi w doprowadzeniu do końca określonych dobrych działań; nie sposób natomiast odebrać mu możliwości powstrzymania się od zła, zwłaszcza jeżeli on sam gotów jest raczej umrzeć niż dopuścić się zła (…) W określonych sytuacjach przestrzeganie Prawa Bożego może być trudne, a nawet bardzo trudne, nigdy jednak nie jest niemożliwe ” (Jan Paweł II„Veritatis splendor”, n. 52, 102).

 

Ps.  Spodobała Ci się ta recenzja? Przekaż nam choćby symboliczną darowiznę w wysokości 2 złotych. To mniej, niż kosztuje najtańszy z tygodników opinii, a nasze teksty możesz czytać bez żadnych limitów i ograniczeń.

Numer konta: 22 1140 2004 0000 3402 4023 1523, Mirosław Salwowski

8 lipca 2015 16:34