Filmy
Cudowny chłopak

Ocena ogólna:  Dobry (+3)

Tytuł oryginalny
Wonder
Data premiery (świat)
15 listopada 2017
Data premiery (Polska)
19 stycznia 2018
Rok produkcji
2017
Gatunek
Dramat, Familijny, Komedia
Czas trwania
113 minut
Reżyseria
Stephen Chbosky
Scenariusz
Steve Conrad, Jack Thorne
Obsada
Julia Roberts, Jacob Tremblay, Owen Wilson, Mandy Patinkin, Ali Liebert, Daveed Diggs, Izabela Vidovic, Noah Jupe, Danielle Rose Russell, Millie Davis
Kraj
Honkong/USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Ten nominowany do amerykańskiego Oscara film opowiada historię Auggiego, chłopca z brzydką, bo zdeformowaną twarzą. Auggie po tym jak był nauczany przez swych rodziców w domu, zostaje przez nich wysłany do jednej z nowojorskich szkół. Tam będzie musiał on zmierzyć się z różnymi reakcjami swych rówieśników, włączając w nie również niechęć i szyderstwa niektórych spośród nich.

Na płaszczyźnie moralnej i światopoglądowej nie wahamy się twierdzić, iż „Cudowny chłopak” jest prawdopodobnie jednym z lepszych filmów, które zostały wyprodukowane w ubiegłym (to znaczy 2017) roku. Poza tym bowiem, iż produkcja ta nie eksponuje obsceniczności, przemocy, nieskromności i wulgarności, można ją pochwalić też za to, że w sugestywny i ujmujący sposób odmalowuje obraz kochającej i wzajemnie wspierającej się rodziny. W filmie tym z sympatią i przychylnością zostały też pokazane takie tradycyjne cnoty i wartości jak: przebaczenie, współczucie, serdeczność, obrona słabszych, a także odwaga. Są tu także pewne, może nieliczne, ale jednak obecne nawiązania do religii. Mama Auggiego modli się do Boga o to, by został on dobrze przyjęty przez swych szkolnych rówieśników. W innej zaś scenie jest mowa o Aniołach, które będą chronić i opiekować się chłopcem. Choć nie są to co prawda elementy stricte chrześcijańskie, to i tak warto docenić ich obecność w dobie, gdy w tak wielu filmach krytykuje się lub nawet szydzi z religii i wiary w Boga.

Gwoli uczciwości należy jednak też wspomnieć o pewnych bardziej dwuznacznych elementach tego filmu. Otóż, w jednej ze scen Auggi podczas kartkówki daje ściągać swemu koledze i od tegoż epizodu pomiędzy oboma chłopcami zawiązuje się serdeczna więź. Niestety, to oszukańcze działanie nie zostaje zganione i skarcone w omawianym obrazie. W innym z wątków owej produkcji tzw. Halloween pokazany zostaje, jako niewinna i fajna zabawa, co nie odpowiada prawdzie o tym „święcie”, które w rzeczywistości jest celebrowaniem brzydoty, a nawet okultyzmu. Pewien niepokój budzi też obecność w filmie dość dwuznacznie wyglądających pocałunków pomiędzy Olivią, siostrą Auggiego, a jej chłopakiem. Co prawda nie wszystkie z pocałunków dokonywanych w romantycznych relacjach pozamałżeńskich muszą być grzeszne i występne, jednak warto przypomnieć, iż te z nich, w których szuka się seksualnego podniecenia są poważną nieprawością. Wreszcie, jako coś naturalnego w produkcji tej zostaje pokazane to, iż matka z córką oglądają film „Dirty Dancing”. Powinno być jednak jasne, iż tego rodzaju plugawe, bo promujące bezwstyd i nierząd widowiska, nie mogą być aprobowane jako właściwy sposób spędzania wolnego czasu.

Powyższe wady i dwuznaczności filmu „Cudowny chłopak” stanowią jednak tylko jego zupełnie poboczne wątki, a nieraz są nawet tylko bardzo krótko trwającymi w nim epizodami. Nie powinny więc one nam przesłaniać zasadniczej, a wspaniałej lekcji moralnej jaką ów obraz nam daje.

Mirosław Salwowski

16 lutego 2018 19:41