Filmy
Cry Macho

Ocena ogólna:  Dobry ale z poważnymi zastrzeżeniami (+2)

Data premiery (świat)
16 września 2021
Rok produkcji
2021
Gatunek
Dramat
Czas trwania
104 minuty
Reżyseria
Clint Eastwood
Scenariusz
Nick Schenk, N. Richard Nash
Obsada
Clint Eastwood, Eduardo Minett, Dwight Yoakam, Natalia Traven, Fernanda Urrejola, Horacio Garcia-Rojas
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Clint Eastwood przyzwyczaił nas do tego, iż filmy przez niego reżyserowane są pełne mądrości i pozytywnych wartości moralnych. Nie inaczej ma się sprawa z jego najnowszym obrazem z 2021 roku, czyli „Cry Macho”. W filmie tym w tle głównego jego wątku – o tym jak stary Mike Milo próbuje spełnić prośbę swego przyjaciela, aby bezpiecznie przywieźć mu z Meksyku jego 13-letniego syna Raphaela – rozwija się opowieść o dojrzewaniu dwóch jego głównych bohaterów. Tak bowiem Mike w czasie podróży mimo swego bardzo podeszłego już wieku dojrzewa, by dostrzec błędy swego życia, jak i Raphael wydaje się dostrzegać więcej rzeczy niż dotychczas. Wyprawa Mike’a ma też dla niego wymiar „odkupieńczy” albowiem jest dla niego ona okazją do pewnego rodzaju naprawiania swych dawnych win.

Jako inne z zalet tego filmu można wymienić takie jego wątki jak: Mike odmawiający zaangażowania się w akt cudzołóstwa; raczej pozytywne odniesienia do wiary w Boga i modlitwy; wzór dobroczynności okazany na przykładzie wdowy opiekującej się sierotami.

Można też powiedzieć, że pośrednio „Cry Macho” wskazuje na to jak ważną rzeczą jest silna i dbająca o siebie tradycyjna rodzina. W filmie tym wszak w osobie Raphaela widzimy przykład tego do czego można prowadzić brak takich mocnych więzów. Matka Raphaela jest bowiem rozpustnicą, cudzołożnicą oraz alkoholiczką co też doprowadza jej syna do życia na ulicy, mimo że pod względem dostępu do dóbr materialnych życie z występną matką byłoby dla niego wręcz doskonałą opcją.

Z bardziej wątpliwych i dwuznacznych elementów „Cry Macho” należy wskazać na sporą liczbę wulgaryzmów oraz nieco bardziej poufały damsko-męski taniec w wykonaniu Mike i wdowy, w której on się zakochał.

Mirosław Salwowski

Źródło obrazków wykorzystanych w recenzji:

https://www.filmweb.pl/film/Cry+Macho-2021-868421/posters

https://filmozercy.com/wpis/cry-macho-clint-eastwood-recenzja-filmu-opinia-wrazenia-dobry-zly-i-ospaly

25 lutego 2022 12:57