Filmy
Chłopiec z latawcem

Ocena ogólna:  Dobry ale z poważnymi zastrzeżeniami (+2)

Tytuł oryginalny
The Kite Runner
Data premiery (świat)
4 października 2007
Data premiery (Polska)
29 lutego 2008
Rok produkcji
2007
Gatunek
Dramat
Czas trwania
122 minuty
Reżyseria
Marc Forster
Scenariusz
David Benioff
Obsada
Khalid Abdallac, Homayu Ershadi, Zekiria Ebrahimi, Ahmad Khan Mahmoodzada, Shaun Toub, Nabi Tanha, Atossa Leoni
Kraj
Chiny/USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Kanwa tego filmu oparta jest na  znanej książce Khaleda Hosseiniego. Jest to opowieść o Afgańczyku, który wraz ze swym ojcem od wielu lat mieszka w USA. Amir – bo tak ma na imię główny bohater – musi jednak wrócić do swego rodzinnego kraju rządzonego przez Talibów (rzecz dzieje się w 2000 roku) by stawić czoła swej mrocznej przeszłości i zyskać przebaczenie oraz odkupienie swej dawnej winy. Oto bowiem przez przeszło 20 -laty (gdy był małym  chłopcem) zostawił na pastwę trzech opryszków swego najlepszego przyjaciela Hassana. Hassan zostaje pobity i zgwałcony przez owych trzech chłopaków,  a Amir bojąc się o własną skórę, udaje, że niczego nie widzi i nie staje w obronie swego przyjaciela.

Po latach, gdy Amir jest już dojrzałym mężczyzną, a Afganistanem w najlepsze rządzą Talibowie, telefonuje do niego dawny przyjaciel rodziny z prośbą, która może stać się dla niego okazją by naprawić swe dawne tchórzostwo.

Latawiec2

 

Film warto obejrzeć z kilku powodów:

1. Jest to opowieść o lojalności, oddaniu, wierności, odwadze, przełamywaniu uprzedzeń etnicznych, miłości i przyjaźni. Obraz ten jest trochę smutny i bardzo refleksyjny, ale jego przekaz nie jest dołujący i nihilistyczny (co wydaje się być typowe np. dla kina europejskiego). Przeciwnie film ten pokazuje nadzieję i zawiera tradycyjny dla amerykańskich obrazów „Happy End”;

2. W filmie brak jest wulgarnej mowy oraz wyraźnych scen pokazujących seks, nagość czy nieskromność – czyni to go, na tej płaszczyźnie przyjaznym całym rodzinom;

3. „Chłopiec z latawcem” zawiera sceny i wątki, które łatwo mogą być interpretowane jako wyraz niechęci wobec komunizmu (żołnierze komunistycznego ZSRS są w nim pokazani w bardzo niesympatyczny sposób);

4. Film ten zawiera pewne odniesienia do wiary w Boga (główny bohater wydaje się być dość pobożną osobą), choć niestety ukazane w błędnym kontekście jednej z fałszywych religii, a mianowicie islamu.
Wątek, który piszącemu te słowa, wydał się dość kontrowersyjny, to istna demonizacja afgańskich talibów, którzy pokazani są w filmie jako zgraja religijnych okrutników i gwałcicieli dzieci. Trudno powiedzieć na ile ów obraz talibów odpowiada prawdzie, a w jakiej mierze jest owocem propagandy świeckich i bezbożnych humanistów, którzy z zasady starają się obrzydzać ludziom przejawy wszelkiego religijnego odrodzenia.
Ogólnie rzecz biorąc „Chłopiec z latawcem” jest jednak filmem pięknym, skłaniającym do dobrych refleksji, godnym polecenia i obejrzenia.
Film ten od czasu do czasu puszczany jest przez stacje komercyjne.

 

Ps.  Spodobała Ci się ta recenzja? Przekaż nam choćby symboliczną darowiznę w wysokości 2 złotych. To mniej, niż kosztuje najtańszy z tygodników opinii, a nasze teksty możesz czytać bez żadnych limitów i ograniczeń.

Numer konta: 22 1140 2004 0000 3402 4023 1523, Mirosław Salwowski

16 września 2015 18:23