Filmy
Chicago

Ocena ogólna:  Ekstremalnie zły (-4)

Tytuł oryginalny
Chicago
Rok produkcji
2002
Gatunek
Musical
Czas trwania
107 minut
Reżyseria
Rob Marshall
Scenariusz
Bill Condon
Obsada
Catherine Zeta-Jones, Renee Zellweger, Richard Gere, John C. Reilly, Queen Latifah, Taye Diggs
Kraj
USA/Niemcy
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Film opowiada o piosenkarce Roxie Heart, osadzonej w więzieniu za zabójstwo swego kochanka, która wychodzi jednak na wolność dzięki zręcznej obronie w wykonaniu adwokata Billy Flynna. Ostatecznie Roxie wraz z inną przestępczynią Velmą robi karierę w rozrywkowym przemyśle stając się medialną gwiazdą.

chicago wielki

Na płaszczyźnie moralnej i światopoglądowej „”Chicago” to film w całej swej pełni wstrętny, plugawy i odrażający. Powiedzieć, że ta produkcja jest pochwałą moralnego relatywizmu byłoby dla niej zbytnią łagodnością. „Chicago” to przede wszystkim promocja cynizmu i przedstawianie w blasku świateł tego co nieprawe, obrzydliwe i występne. Morderstwo, kłamstwo, oszustwa, cudzołóstwo, obsceniczne tańce, homoseksualne aluzje, pogarda dla władzy i porządku prawnego, przekupstwa, chciwość, nieprzyzwoite stroje – to wszystko wypełnia ten film po brzegi.

Świat przedstawiony w „Chicago” to świat, w którym występki nie spotykają się z karą, ale są praktycznie nagradzane, gdzie tradycyjne cnoty i zasady tak naprawdę się nie liczą, ale ważne są co najwyżej ich oszukańcze pozory. I myliłby się ten kto spodziewa się jakiekolwiek morału w tym filmie w rodzaju: „Co prawda pokazano tu ogrom grzechu, ale na końcu widzimy jak ludzie brnący w nieprawościach mają złamane życie, przeżywają tragedie, etc.”. Nic z tych rzeczy. Hollywoodzki „Happy End” w wypadku „Chicago” sugeruje dalszą zawrotną karierę w blasku fleszy i świateł estrady dla tych, którzy gardzą bogobojnym i prawym życiem.

24 lipca 2016 10:33