Filmy
Chata

Tytuł oryginalny
The Shack
Data premiery (świat)
1 grudnia 2016
Data premiery (Polska)
10 marca 2017
Rok produkcji
2016
Gatunek
Dramat
Czas trwania
132 minuty
Reżyseria
Stuart Hazeldine
Scenariusz
John Fusco, Andrew Lanham, Destin Daniel Cretton
Obsada
Sam Worthington, Octavia Spencer, Avraham Aviv Alush, Radha Mitchell, Alice Braga, Sumire, Amelie Eve, Megan Charpentier, Gage Munroe with Gra-ham Greene, Tim McGraw
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Ekranizacja znanej powieści autorstwa Williama P. Younga pod tym samym tytułem. Film ten opowiada historię mężczyzny w średnim wieku o imieniu Mack, który po tragicznej śmierci swej córeczki (została ona zamordowana przez seryjnego porywacza dzieci) pogrąża się w bólu i smutku. W pewnym momencie do skrzynki pocztowej Macka trafia tajemniczy liścik podpisany przez „Tatę”. Mack zostaje w tym liście zaproszony do spędzenia wspólnego weekendu z „Tatą” w odludnej, znajdującej się w lesie chacie. Nie wie on jednak co myśleć o tym zaproszeniu, podejrzewając nawet, iż może być ono w rzeczywistości autorstwa mordercy jego córeczki, który chce go w ten sposób zwabić, a następnie zabić. Ostatecznie jednak Mack decyduje się odwiedzić „Tatę” w chacie. Wtedy okazuje się, iż czekają tam na niego wszystkie trzy osoby Boskie, które chrześcijanie czczą i wielbią jako Boga w Trójcy Świętej Jedynego. Tyle, że owe Boskie osoby objawiają się Mackowi w dość nietypowy sposób: Bóg Ojciec ukazuje się jako gruba Murzynka, Duch Święty przedstawiony zostaje zaś w postaci młodej Azjatki i tylko Jezus Chrystus pokazuje się tu mniej więcej, tak jak objawił się wcześniej ludziom. W czasie tego spotkania Mack będzie musiał zmierzyć się ze swym smutkiem, bólem i rozżaleniem nie tylko wobec mordercy swej córki, swego ojca alkoholika, ale także wobec samego Boga.

http://www.theshack.movie/

http://www.theshack.movie/

Na płaszczyźnie światopoglądowej film pt. „Chata” jest trudny do bardziej jednoznacznej oceny. Z jednej bowiem strony nie ma w nim eksponowania przemocy i nieskromności, a także w sposób absolutny pozbawiony jest wulgarnej mowy, scen seksu i obscenicznych aluzji. Zaletą tego obrazu jest niezwykle silne pokazanie dobroci i miłosierdzia Boga, a także pozytywnej roli, jaką w naszym życiu może odegrać przebaczenie oraz miłość wobec tych, którzy nas skrzywdzili. Z drugiej jednak strony w filmie tym jest dużo herezji oraz doktrynalnych dwuznaczności. Jako, że spora część ze światopoglądowych wypaczeń ujętych w książkowym pierwowzorze zostało też pokazana w tym filmie, podajemy poniżej link do krytycznego omówienia powieści „Chata”:

Co kryje „Chata”?

19 marca 2017 12:22