Filmy
Całe szczęście

Ocena ogólna:  Wyraźnie niebezpieczny albo dwuznaczny (-1)

Tytuł oryginalny
Just my Luck
Rok produkcji
2006
Gatunek
Komedia obyczajowa
Czas trwania
102 minuty
Reżyseria
Donald Petrie
Scenariusz
I. Marlene King, Amy B. Harris
Obsada
Lindsay Lohan, Chris Pine, Faizon Love, Missi Pyle, Samaire Armstrong
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Ashley to kobieta prawdziwie „w czepku urodzona”.  Za cokolwiek by się nie zabrała idzie to jej jak z płatka. Jej życie to wielkie i niekończące się pasmo sukcesów i sprzyjających „zbiegów okoliczności”. Całkowitym przeciwieństwem Ashley jest Jake – ciągły pechowiec i nieudacznik. Pewnego dnia on i ona spotykają się przypadkowo na imprezie. Kiedy wymieniają ze sobą pocałunek okazuje się, iż Ashley traci swe wyjątkowe szczęście i co chwila prześladuje ją wyjątkowy pech (jej dom zostaje zalany, trafia nawet do więzienia). Za to Jake nagle zaczyna odnosić sukcesy i wszystko zaczyna mu sprzyjać. Jednym słowem, pocałunek Jake i Ashley okazuje się „magiczny”, gdyż sprawia, że oboje zamieniają się w ten sposób szczęściem i skłonnością do pecha.

NIEPRZYZWOITY JĘZYK

Kilkanaście  raczej „łagodnych” wulgaryzmów i nieprzyzwoitych słów (np. „gów**o”, „suka”).

PRZEMOC

Parę scen, w których dano do zrozumienia, iż doszło do użycia przemocy.

SEKS

Jedno ujęcie, w którym wyraźnie sugeruje się, że doszło do seksualnego współżycia (kobiety z mężczyzną zajmującym się prostytucją).  Jeden żart o charakterze homoseksualnym.

NAGOŚĆ I NIESKROMNOŚĆ

Strój kobiet pokazanych w filmie najczęściej wyraźnie nieskromny (krótkie spódniczki, głębokie dekolty, obcisły krój, etc.). Kilka ujęć częściowej męskiej nagości (mężczyźni w saunie przykryci tylko ręcznikami).  Parę scen pokazujących jak mężczyźni tańczą z kobietami w poufały i bliski sposób.  Część z damsko-męskich pocałunków ukazanych w filmie ma dość dwuznaczny lub zmysłowy charakter.

just-my-luck-xifrdbh

STOSUNEK DO CHRZEŚCIJAŃSTWA

Brak zarówno pozytywnych jak i negatywnych odniesień do chrześcijaństwa.  Bóg, Jezus Chrystus, Pismo święte, modlitwa nie są w tym filmie ani razu wspominane w żadnych z kontekstów.

OBECNOŚĆ NIEKTÓRYCH Z WARTOŚCI MORALNYCH

Relatywnie silnym punktem tej produkcji jest fakt, iż pokazuje on gotowość poświęcenia przez główną bohaterkę (Ashley) swej wyjątkowej skłonności do szczęścia i sukcesu w imię miłości, którą żywi do Jake’a.

FAŁSZYWE DOKTRYNY

Wspomniana wyżej zaleta omawianego filmu schodzi na dalszy plan, gdy uświadomimy sobie, że prezentowany jest tutaj fałszywy  światopogląd, wedle którego nasze starania, ciężka praca i wysiłki, na niewiele się zdają, gdyż ludzkim życiem rządzą i tak ślepe oraz niezrozumiałe siły obdarzające jednych szczęściem, a innych nieszczęściem i pechem.  Poza tym wiara w to, iż za pomocą pocałunku można zmienić czyjąś skłonność do sukcesu bądź porażki jest czystym zabobonem. W owym filmie uwiarygadniane jest także wróżbiarstwo, gdyż pokazana w nim czarownica przepowiada głównej bohaterce, iż jej losy w pewnym momencie odmienią się. Ta wróżba spełnia się i w żadnym momencie nie jest zasugerowane, iż pałająca się tym fachem czarownica czyni coś złego lub nagannego.

PODSUMOWANIE

Mimo pokazanej w tym filmie pięknej postawy Ashley, która w imię miłości gotowa jest wyrzec się swego szczęścia, promowana tu wiary w zabobon, „ślepy los” oraz nadmiar nieskromności, nie pozwalają by uznać go za zasadniczo dobry i godny polecenia. Jest jeszcze względnie dużo filmów, w których zdrowe moralnie rzeczy są oferowane bez jednoczesnego podawania w zestawie z nimi tak dużej porcji zgniłego i zatrutego pożywienia.

14 października 2013 10:38