Filmy
American Beauty

Ocena ogólna:  Wyraźnie niebezpieczny albo dwuznaczny (-1)

Rok produkcji
1999
Gatunek
Dramat obyczajowy
Czas trwania
118 minut
Reżyseria
Sam Mendes
Scenariusz
Alan Ball
Obsada
Kevin Spacey, Annette Benning, Scott Bakula, Peter Gallagher, Thora Birch, Wes Bentley
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Film opowiada o mężczyźnie (Lesterze) przeżywającym tzw. kryzys wieku średniego, który owładnięty zostaje pragnieniem uwiedzenia nastoletniej koleżanki swej córki.

am beaty
Jeśli chodzi o moralną i światopoglądową wymowę tego obrazu to:
1. Wydaje się on wpisywać w pro-homoseksualną propagandę sugerującą, iż za tzw. homofobią stoją nieraz utajone pragnienia homoseksualne. W „American Beauty” jedną z postaci jest pułkownik Fitts, który reprezentuje tu tak wrogość wobec homoseksualizmu jak i bardziej tradycyjne wartości, by na końcu w namiętny erotyczny sposób całować głównego bohatera. Pod innymi względami pułkownik Fitts jest zresztą też odpychający (np. bije swego dorastającego syna).
2. W filmie pełno jest mniej lub bardziej dosadnych nawiązań (poprzez słowa i/lub prezentowane sceny) do homoseksualizmu, cudzołóstwa, masturbacji, używania narkotyków, kłamstwa i oszustwa. W zasadzie lwia część tego obrazu kręci się wokół pragnienia Lestera, by cudzołożyć z koleżanką swej córki. Taki poziom naszpikowania „American Beauty” tym co złe i obrzydliwe z pewnością nie zachęca nas, by zgodnie z biblijnym poleceniem koncentrować swe myśli na tym co jest dobre, czyste, chwalebne, sprawiedliwe (Filipian 4).
3. Jedynym bardziej jasnym punktem tego filmu jest to, iż ostatecznie Lester rezygnuje z cudzołożenia z koleżanką swej córki.
Ogólnie rzecz biorąc „American Beauty” jest filmem co najmniej dwuznacznym moralnie, gdzie pewne ważne elementy tradycyjnej moralności chrześcijańskiej są przedstawiane w odstręczający sposób, zaś występki i nieprawości pokazywane są tu bez negatywnego komentarza czy kontekstu takową nieprzychylną ich ocenę sugerującego.

2 września 2013 21:21