Filmy
Alive, dramat w Andach

Ocena ogólna:  Dobry (+3)

Tytuł oryginalny
Alive
Data premiery (świat)
15 stycznia 1993
Rok produkcji
1992
Gatunek
Dramat
Czas trwania
140 minut
Reżyseria
Frank Marshall
Scenariusz
Robert Watts
Obsada
Ethan Hawke, Josh Hamilton, Vincent Spano, Bruce Ramsay, John Newton
Kraj
Kanada/USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Film ten jest autentyczną historią drużyny urugwajskich sportowców, których samolot  rozbił się w górach Andach. Z biegiem czasu, gdy oczekiwana pomoc nie przychodziła, a niekorzystne warunki atmosferyczne (zimno) połączone z coraz większymi brakami żywności, sprawiały, iż coraz więcej rozbitków umierało z ran i wycieńczenia. W końcu przed tymi ludźmi staje dramatyczne wyzwanie – czy w imię ratowania swego życia mają oni prawo zjeść części ciała swych umarłych współtowarzyszy?

Motyw kanibalizmu (do którego jednak dochodzi) z pewnością jest kontrowersyjnym elementem tej produkcji, która wydaje się znacznie osłabiać wymowę głębokiej chrześcijańskiej pobożności pokazanych tam postaci (ich odwołania do Boga i Chrystusa, modlitwy, etc.).  Nie wydaje się jednak, by pokazany tam fakt jedzenia przez ocalałych ciał zmarłych był dostatecznym powodem, by poddać ten film jakiejś wyraźniejszej krytyce. Choć postępowanie urugwajskich sportowców może wydawać się złamaniem jednej z fundamentalnych zasad tradycyjnej moralności chrześcijańskiej jaką jest to, iż „Cel nie uświęca środków” to spokojniejsze przypatrzenie się temu przypadkowi przekonuje raczej, że nie mieliśmy w tym wypadku do czynienia z czymś takim. Bohaterowie owej historii nie zabijali swych towarzyszy po to, by następnie ich zjeść i w ten sposób ocalić swe życie. Oni, w sytuacji ekstremalnej spożywali ciała już zmarłych osób. Choć jest to szokujące, to – jako, że nie było to bezpośrednim złamaniem żadnego z Bożych zakazów (np. tych potępiających zabijanie niewinnych, kłamstwo, cudzołożenie czy oddawanie czci bałwanom)  – wydaje się, iż w w takich nadzwyczajnych okolicznościach daje  się ich zachowanie moralnie usprawiedliwić.

Alive2 Dlatego też sądzimy, iż „Alive, dramat w Andach” można polecić jako dobry, dający nadzieję i pro-chrześcijański film.

Mirosław Salwowski

Wspieraj nas

 

10 października 2017 17:44