Filmy
40-letni prawiczek

Ocena ogólna:  Wyraźnie niebezpieczny albo dwuznaczny (-1)

Tytuł oryginalny
The 40 Year-Old Virgin
Data premiery (świat)
11 sierpnia 2005
Rok produkcji
2005
Gatunek
Komedia romantyczna
Czas trwania
116 minut
Reżyseria
Judd Apatow
Scenariusz
Judd Apatow
Obsada
Steve Carell, Catherine Keener, Paul Rudd, Romany Malco, Jane Lynch
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Film przedstawia historię tytułowego bohatera – 40 latka o imieniu Andy. Pracuje on jako magazynier w sklepie, mieszka samotnie, po pracy sporo czasu spędza na grach komputerowych. Podczas jednej z rozmów z kolegami wychodzi na jaw, iż Andy jest prawiczkiem, przez co z jednej strony staje się obiektem kpin i żartów, z drugiej zaś koledzy z pracy starają się pomóc mu utracić dziewictwo. Mimo pomocy kolegów starania Andyego pozostają bezskuteczne. Przełomem okazuje się poznanie przezeń Trish – samotnej matki trójki dzieci. Andy z początku usiłuje czynić z nią rozpustę, co jednak nie udaje się. Mimo to w dwojgu ludzi wzrasta coś w rodzaju relacji romantycznej, Ostatecznie Andy i Trish biorą ślub, przy czym Andy pozostaje prawiczkiem do dnia zawarcia małżeństwa.

Film jest dość niejednoznaczny w odbiorze. Niewątpliwym minusem jest fakt, iż częste są sceny wywołujące skojarzenia z erotyką – podkreślone nieskromne stroje kobiet, przewijające się sceny, gdy bohaterowie filmu oglądają filmy pornograficzne czy nieprzyzwoite dialogi. Można spokojnie stwierdzić, iż film w znacznej części jest obleśny i sprośny. Należy także zwrócić uwagę na sposób przedstawiania mężczyzn, którzy w dojrzałym wieku są prawiczkami. Andy jest dość nieśmiały, momentami dziecinny – często gra w gry komputerowe, w domu posiada znaczną kolekcję zabawek, do których jest wręcz emocjonalnie przywiązany. Może to umacniać stereotypowe wyobrażenie prawiczka jako pewnego rodzaju nieudacznika czy przegrywa. O ile faktem jest, iż część mężczyzn, którzy nigdy nie współżyli z kobietą to ludzie tego typu, to jest to wyobrażenie bardzo płytkie. Wielu prawiczków zostało świętymi, męczennikami czy nawet wojownikami – nie sposób odmówić im męskości. I dziś wśród mężczyzn, którzy nie dopuścili się grzechu współżycia przedmałżeńskiego bywają tacy, którzy posiadają stereotypowe cechy męskie np. trenują sporty walki, czy są silni fizycznie, lub też poświęcają się czemuś wartościowemu.

Telemagazyn

Pomimo licznych minusów warto zwrócić uwagę na parę innych rzeczy. Z jednej strony można uznać, iż film przedstawia prawiczka – Andyego jako niedojrzałego lekkiego nieudacznika. Z drugiej jednak strony warto zwrócić uwagę, iż jego rozwiąźli koledzy nie kończą dobrze – ich styl życia tzn. zdradzanie żon czy „skakanie z kwiatka na kwiatek” doprowadzają do komplikacji życiowych. Jednego z nich zostawia żona. Warto zwrócić także uwagę, iż ich przewidywania nie sprawdzają się – gdy dowiadują się, że Andyemu zaczyna zależeć na Trish, to radzą mu najpierw „zdobyć doświadczenie” czyli de facto czynić rozpustę z wieloma kobietami w obawie przed kompromitacją na płaszczyźnie seksualnej. Okazuje się jednak, iż nie mają racji, a Andy najpierw tworzy romantyczną relację, która prowadzi do małżeństwa, a seks ma miejsce dopiero po ślubie.

Film generalnie jest momentami dość niejednoznaczny w odbiorze. Z jednej strony umacnia stereotyp prawiczka – przegrywa i nieudacznika, a przynajmniej człowieka dziwacznego. Mimo to rozpusta jest ukazana dość krytycznie, a relacja romantyczna zakończona małżeństwem jest ukazana jako coś lepszego niż rozwiązłe życie. Mimo wszystko film zasadniczo zasługuje na negatywną ocenę ze względu na liczne sceny z podtekstem erotycznym.

Filip Palkowski

23 marca 2020 14:45