Filmy
19+ (serial TV)

Ocena ogólna:  Wyraźnie zły (-2)

Data premiery (Polska)
7 listopada 2016
Rok produkcji
2016-2020
Gatunek
Czas trwania
Około 22 minuty (czas trwania jednego odcinka)
Reżyseria
Arkadiusz Luboń, Regina Zawadzka, Marcin Głowacki
Scenariusz
Agnieszka Barjasz
Obsada
Małgorzata Heretyk, Anna Zuch, Żaneta Kussa, Michał Wilk, Diana Dudlińska, Kamil Sobczyk, Paulina Łabuda, Wiktor Durda, Beniamin Andrzejewski, Ernest Musiał, Malwina Roczniok
Kraj
Polska
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Serial ten opowiada o perypetiach grupy absolwentów jednego z liceów, którzy po zdaniu matury wkraczając w dorosłe życie, muszą mierzyć się z jego różnymi problemami i dylematami.

Na płaszczyźnie moralnej i światopoglądowej produkcja ta ma wiele wad. Przede wszystkim jako normalność pokazuje się w niej takie grzechy jak nierząd (seks przedmałżeński), nieskromność i bezwstyd w ubieraniu się, konkubinat oraz homoseksualna sodomia. Co do tej ostatniej obrzydliwości to jest ona nawet w tym serialu specjalnie celebrowana. Widać to przede wszystkim w odcinku, gdzie grupa przyjaciół postanowiła wyprawić dla pary lesbijek uroczysty (choć nie-państwowy) ślub. Oczywiście, nie trzeba dodawać, że sprzeciw wobec sodomii jest w omawianej produkcji ukazany w bardzo odstręczający i odpychający sposób. Jeśli chodzi o inne niż seksualne grzechy to w „19+” można też było zaobserwować sceny, w których z dużą pobłażliwością wydawało się być odmalowane pijaństwo. Wydaje się też, że również kłamstwo jest czasami tutaj ukazywane w sposób mogący je usprawiedliwiać oraz uniewinniać.

Media2

Oczywiście w tym serialu są też dobre i wartościowe wątki takie jak choćby: uwrażliwianie na problem narkomanii oraz ukazywanie wartości przyjaźni, lojalności, wzajemnej pomocy i poświęcenia. Nie mniej jednak ze względu na mnogość propagowania w tej produkcji wspomnianych wyżej złych i bezbożnych postaw, a także że niektóre z owych form propagandy mają charakter wręcz rewolucyjny, jeśli chodzi o nasz kraj (czyli wspieranie idei homo-małżeństw, które u nas dzięki Bogu wciąż nie są zalegalizowane), oceniamy ten serial bardziej krytycznie aniżeli pozytywnie.

Mirosław Salwowski

7 kwietnia 2020 17:25