Filmy
Znów mam 17 lat

Ocena ogólna:  Dobry ale z bardzo poważnymi zastrzeżeniami (+1)

Tytuł oryginalny
17 Again
Data premiery (świat)
11 marca 2009
Data premiery (Polska)
8 maja 2009
Rok produkcji
2009
Gatunek
Komedia
Czas trwania
102 minuty
Reżyseria
Burr Steers
Scenariusz
Jason Filardi
Obsada
Zac Efron, Matthew Perry, Leslie Mann, Thomas Lennon, Michelle Trachtenberg, Sterling Knight, Melora Hardin
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Opowieść o rozczarowanym swym życiem trzydziestokilkuletnim Mike’u, który pewnego dnia niespodziewanie budzi się jako 17-letni chłopak.  W ten sposób  może on, w pewien sposób, powrócić do czasu, który uważał za najlepszy w swym życiu – znów jest bowiem młody, oglądają się za nim ładne dziewczyny i potrafi świetnie grać w kosza. Natomiast, będąc mężczyzną w średnim wieku uważał, iż wybierając zamiast kariery sportowca, małżeństwo i rodzinę,  zmarnował w ten sposób wiele lat swego życia. Tak skonstruowana fabuła jest oczywiście dobrą okazją do pokazania kilku mniej lub bardziej zabawnych sytuacji, a także do snucia rozważań nad tym co jest na tym świecie bardzo ważne, ważne albo mało istotne.

Trzeba powiedzieć, iż mimo swej dwuznacznej otoczki (wulgarny język, niemało nieskromności i zmysłowości w strojach, gestach i zachowaniach) ów film w swym zasadniczym oraz głównym przesłaniu wydaje się mieć dość tradycyjną i konserwatywną wymowę. Morał tej historii jest bowiem taki, iż warto jest ratować zagrożone małżeństwo, a posiadanie rodziny jest czymś znacznie lepszym od kariery sportowca i bycia pożądanym przez młode dziewczęta.  Ba, w jednym miejscu tego obrazu spotykamy się nawet z wywodem głównego bohatera, który w miarę spokojnie można uznać za pochwałę przedmałżeńskiej czystości i dziewictwa (niestety jednak nie jest to zbyt konsekwentne, gdyż później ta sama postać uśmiechem kwituje to, iż jego kolega dopuszcza się nierządu).

Znów mam 17 lat / filmweb.pl

Znów mam 17 lat / filmweb.pl

Pytanie, jakie powstaje w związku z tego rodzaju dziełami kultury jest jednak takie, czy należy polecić go zaangażowanym chrześcijanom? Cóż, chyba jednak nie.  Lepiej jest bowiem jeść świeże mięso niż co prawda, nie zgniłe, ale przeterminowane i nadpsute. Jednak, mimo wszystko, dla wielu przywykłych do karmienia się na śmietnikach, nawet produkt w nieaktualną datą ważności może być względnie dobrym pokarmem.

Mirosław Salwowski

Wspieraj nas

14 października 2017 10:36