Filmy
Zdarzyło się jutro (serial TV)

Ocena ogólna:  Dobry ale z poważnymi zastrzeżeniami (+2)

Tytuł oryginalny
Early Edition
Rok produkcji
1996 - 2000
Gatunek
Obyczajowy/Fantasy/Familijny
Czas trwania
45 minut (długość jednego odcinka)
Obsada
Kyle Chandler, Shanesia Davis, Fisher Stevens
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Główny bohater tego serialu, Gary Hobson, każdego ranka otrzymuje gazetę, która jednak datowana jest na następny dzień. Okazuje się, że nie jest to wynikiem błędu w druku, ale z jakiegoś powodu, Gary po prostu ma wiedzieć o tym, co wydarzy się jutro. Choć dla jego przyjaciela Chucka okoliczność ta zdaje się być doskonałą okazją do zarobienia dużych pieniędzy (gdyż w ten sposób można poznać np. wylosowane numery Totka), główny bohater postanawia w inny sposób wykorzystać swą wiedzę.

Na płaszczyźnie moralnej i światopoglądowej główną zaletą tego serialu wydaje się być to, iż jest on opowieścią o skromnym człowieku, który swój niezwykły dar postanawia wykorzystywać nie po to, by pomóc sobie, ale by czynić dobro dla innych. Gary bowiem wbrew namowom Chucka nie chce swej wiedzy o przyszłości spożytkować w celu wygrania dużej sumy pieniędzy, ale w sposób odważny poświęca swój czas i siły, by zapobiec różnym nieszczęściom i tragediom, które mają zdarzyć się następnego dnia. Poważnym zastrzeżeniem, jakie można mieć do tego wątku jest to, iż czasami Gury nie wiedząc jak wyjaśnić ludziom to, że wie o pewnych wydarzeniach, ucieka się do kłamstwa. Ale, mimo wszystko, nie wydaje się by ta wada przekreślała wartość głównego przesłania tego serialu jakim jest zaakcentowanie takich tradycyjnych wartości i cnót jak miłość bliźniego, pomoc innym, poświęcenie, odwaga oraz brak zachłanności na pieniądze. Jeśli już to warto po prostu przy oglądaniu owej produkcji być nieco bardziej ostrożnym i próbować wychwytywać zeń te zachowania jego bohaterów, które są niezgodne z moralnością chrześcijańską, poddając je krytycznej analizie, a w ten sposób neutralizując ich możliwie szkodliwe oddziaływanie. Czyli innymi słowy, warto jest zjeść tę rybę, patrząc jednak uważnie, by nie połknąć przy tym ości.

Zdarzyło2

Innym mocnym atutem tego serialu jest to, że utrzymany został on w przyjaznej dla rodziny atmosferze. To znaczy, że  promując tradycyjne cnoty i wartości, czyni on to za pomocą stonowanych środków wyrazu, a więc nie eksponuje się tam wulgarności, przemocy, obsceniczności, bezwstydu, nagości i seksu. Można więc go w miarę spokojnie oglądać bez większej obawy o to, iż za chwilę co bardziej porządny widz zacznie się czerwienić ze wstydu, po tym co właśnie zobaczył, bądź usłyszał.

Polecamy zatem ów serial, jako ciepłą, tradycyjną i przyjazną rodzinom opowieść o dobrym człowieku robiącym dobre rzeczy dla innych. Wedle naszej wiedzy, aktualnie produkcja ta jest emitowana przez kanał AXN.

21 marca 2016 13:27