Filmy
Wyprawa Magellana

Ocena ogólna:  Wyraźnie niebezpieczny albo dwuznaczny (-1)

Tytuł oryginalny
Elcano y Magallanes. La primera vuelta al mundo
Data premiery (świat)
5 lipca 2019
Data premiery (Polska)
13 września 2019
Rok produkcji
2019
Gatunek
Animowany/Przygodowy
Czas trwania
90 minut
Reżyseria
Ángel Alonso
Scenariusz
Garbiñe Losana, José Antonio Vitoria
Obsada
(Polski dubbing) Jacek Król, Karol Jankiewicz, Tomasz Borkowski, Paweł Szczesny, Zbigniew Suszyński, Wojciech Machnicki, Sławomir Pacek, Sebastian Machalski, Maciej Maciejewski, Sylwia Gola, Eryk Błażejewski, Dariusz Błażejewski, Grzegorz Pawlak, Janusz Wituch, Karolina Bacia, Przemysław Glapiński, Krzysztof Szczerbiński, Jan Kulczycki, Krzysztof Wach
Kraj
Hiszpania
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Ta skierowana do młodszej części widowni animacja opowiada o historycznej wyprawie zorganizowanej przez Ferdynanda Magellana, która miała miejsce w latach 1519 – 1522. Podróż ta przeszła do historii przez to, iż w jej wyniku opłynięty został świat dookoła. Zgodnie ze znanymi nam też faktami widzimy w tym filmie jak sam Magellan ginie podczas trwania owej wyprawy zabity w potyczce stoczonej z wojownikami należącymi do plemienia Silarupu. Po śmierci Magellana dowództwo nad wyprawą objął Juan Sebastian Elcaño co też zostało pokazane w tym filmie – zresztą fabuła owej animacji jest właśnie skoncentrowana na podróżniczych perypetiach Elcaño.

Na płaszczyźnie moralnej i światopoglądowej niestety trudno nam byłoby polecić omawiany film, a to z kilku powodów:

Po pierwsze: pomija się w nim całkowitym milczeniem fakt, iż Magellan w czasie swej podróżniczej wyprawy próbował nawracać odwiedzane przez siebie ludy na wiarę w Pana Jezusa Chrystusa. Co więcej, można uznać ową produkcję nawet za „lekko antychrześcijańską”, gdyż w odniesieniu do jednej z bardziej odpychających postaci w niej pokazanych zostało zasugerowane, iż jest ona gorliwym chrześcijaninem (nosi bowiem na szyi widoczny krzyżyk oraz ostro krytykuje jedną z wróżek).

Po drugie: w ahistoryczny i nierealistyczny sposób w tym skierowanym, co warto jeszcze raz podkreślić, do dzieci filmie, eksponuje się nieskromny sposób ubierania się kobiet. Tak więc np. jedna z mieszkanek Hiszpanii pokazana jest będąc ubraną w suknię sięgającą zaledwie kolan – co oczywiście jest rażąco nieprawdziwe, gdyż rzecz dzieje się w XVI wieku, a więc czasie, gdy mieszkające w Europie kobiety (nie wyłączając z tego grona nawet prostytutek) w miejscach publicznych nosiły długie sięgające aż do kostek suknie. Kolejnym przykładem jest sposób pokazania jednej z azjatyckich niewiast – otóż suknia ją zakrywająca jest tak odmalowana by bardzo podkreślała jej oba piersi. Tymczasem, tego typu suknia nie miała kroju, by w aż tak wyraźny sposób eksponować kształt kobiecego biustu. Niestety więc widać, iż prawdopodobną intencją twórców owego filmu było posunięte aż do braku realizmu epatowanie dzieci bezwstydem oraz nieskromnością.

Po trzecie: film ten pokazuje w przychylny i życzliwy sposób inne grzechy, a więc np. oszustwo, wróżby, zabobony, a także chyba również pijaństwo (choć do tego ostatniego występku mamy w tym punkcie mniej pewności).

Filmweb

Oczywiście są tu też zaakcentowane takie dobre rzeczy jak odwaga czy lojalność, jednak ze względu na mnogość powyżej wskazanych jego wad, a także fakt, iż film jest skierowany do dzieci, nie możemy go polecać i chwalić.

Mirosław Salwowski

22 września 2019 17:57