Filmy
Wymazać siebie

Ocena ogólna:  Wyraźnie zły (-2)

Tytuł oryginalny
Boy Erased
Data premiery (świat)
1 września 2018
Rok produkcji
2018
Gatunek
Biograficzny/Dramat
Czas trwania
114 minut
Reżyseria
Joel Edgerton
Scenariusz
Joel Edgerton
Obsada
Lucas Hedges, Nicole Kidman, Joel Edgerton, Russell Crowe, Xavier Dolan, Troye Sivan, Jess LaTourette, Britton Sear, David Ditmore, Flea, Joe Alwyn, Madelyn Cline
Kraj
Australia/USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Film ten przedstawia prawdziwą historię Jareda, który w wieku 19 lat został skierowany przez swych chrześcijańskich rodziców do jednego z ośrodków mających leczyć chłopców i mężczyzn z odczuwanych przez nich tendencji o charakterze homoseksualnym. Ostatecznie, główny bohater okazuje się być odporny na stosowane tam metody leczenia i zostaje zabrany z tego ośrodka przez matkę. Później widzimy Jareda mieszkającego w Nowym Jorku jak mieszka wspólnie ze swym chłopakiem, co zatem sugeruje, iż już w jawny sposób pokazuje on swój homoseksualizm.

Chociaż tzw. terapie konwersyjne (gdyż do nich odnosi się ten film) istotnie mogą budzić pewne pytania co do słuszności stosowanych w nich metod, to nie ma większych wątpliwości, że prawdziwym celem tej produkcji filmowej była krytyka biblijnego i tradycyjnie chrześcijańskiego spojrzenia na jeden z grzechów wołających o pomstę do Nieba, którym wszak są wszelkie akty sodomii. Innymi słowy, obraz ów krytykuje i wykazuje słabości terapii konwersyjnych nie po to, by je poprawić oraz zreformować, ale po to, by przekonać widzów, że nie ma żadnego sensu zachęcać osoby dotknięte tendencjami homoseksualnymi do ujarzmiania i powściągana owych skłonności.

HBO

Reasumując, film pt. „Wymazać siebie” jest tworem bezbożnym, wspierającym jedną z najbardziej zatrważających form niemoralności seksualnej oraz atakującym tradycyjne chrześcijaństwo.

Mirosław Salwowski

31 stycznia 2020 16:15