Filmy
Wielki Mike

Ocena ogólna:  Dobry ale z poważnymi zastrzeżeniami (+2)

Tytuł oryginalny
The Blind Side
Data premiery (świat)
17 listopada 2009
Rok produkcji
2009
Gatunek
Dramat obyczajowy
Czas trwania
129 minut
Reżyseria
John Lee Hancock
Scenariusz
John Lee Hancock
Obsada
Sandra Bullock, Tim McGraw, Quinton Aaron
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Autentyczna historia Michaela Ohera, czarnoskórego chłopca, który mieszkając na ulicy zostaje pewnego dnia przygarnięty przez bogatą rodzinę Touhy, by później otoczony przez nią miłością i wsparciem wyrosnąć na gwiazdę amerykańskiego futbolu.

Wielki Mike / unnami.filmaster.pl

Wielki Mike / unnami.filmaster.pl

„Wielki Mike” oprócz przesłania opiewającego miłość, pomoc i współczucie dla ubogich, posiada też w miarę wyraźne i pozytywne odniesienia do chrześcijaństwa. W filmie tym, w pewnym momencie, rodzina, która przygarnęła Michaela odmawia modlitwę przed jedzeniem, a szkoła do której posyłany jest główny bohater ma charakter chrześcijański.  Niestety jednak są w tym obrazie też pewne niebezpieczne elementy. W niektórych momentach jest tu eksponowany wyraźnie nieskromny strój, czemu towarzyszy w jednej chwili nawet sprośna, podszyta seksualną aluzją uwaga. Poza tym, córka państwa Touhy, jest w swej szkole cheerleaderką (a więc osobą, która w bezwstydnym stroju wykonuje dwuznaczne tańce), jednak w żadnym miejscu filmu nie spotyka to się z jakąkolwiek krytyczną uwagą czy komentarzem (a więc w domyśle jest traktowane jako całkowita normalność).

Mimo tych wad „Wielki Mike” w swym głównym przesłaniu z pewnością jest dobrym i budującym filmem o miłości bliźniego i sile, jaką może dawać okazywanie tejże miłości innym.

Mirosław Salwowski

10 grudnia 2019 14:07