Filmy
Wielka Szóstka

Ocena ogólna:  Dobry (+3)

Tytuł oryginalny
Big Hero 6
Data premiery (świat)
23 października 2014
Data premiery (Polska)
28 listopada 2014
Rok produkcji
2014
Gatunek
Animowany
Czas trwania
102 minuty
Reżyseria
Don Hall, Chris Williams
Scenariusz
Jordan Roberts, Robert L. Baird, Daniel Gerson
Obsada
Genesis Rodriguez, Jamie Chung, T.J. Miller, Damon Wayans Jr., Alan Tudyk, James Cromwell, Katie Lowes, Maya Rudolph, Ryan Potter, Daniel Henney, Scott Adist, Charles Adler
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

14-letni geniusz informatyczny, Hiro Hamada , po śmierci rodziców mieszka ze swoją ciotką i starszym bratem Tadashim w mieście San Fransokyo (fantazyjna krzyżówka Tokio z amerykańską metropolią). Chłopak dużo czasu poświęca na nielegalne walki robotów. Pewnego dnia zostaje jednak złapany i trafia do aresztu. Starszy brat Hiro, chcąc skierować chłopaka na dobrą drogę, pokazuje mu „szkołę dla kujonów”, do której sam uczęszcza. Tam Hiro poznaje przyjaciół brata, a także stworzonego przez niego robota Baymax, który jest prototypem super opiekuna medycznego. Dzięki wizycie w szkole Tadashi uświadamia młodszemu bratu, że może zrobić ze swoich zdolności dużo lepszy użytek. Celem Hiro staje się teraz dostanie do tej elitarnej placówki. A zostanie tam przyjęty, jeśli uda mu się swoim projektem wywrzeć wrażenie na profesorze  Callaghan’ie. Chłopak postawia więc stworzyć coś naprawdę nowego i wyjątkowego …

Mimo że „Wielka Szóstka”  nie zawiera żadnych bezpośrednich odniesień do chrześcijaństwa, ani też jakichkolwiek  do niego aluzji, to prezentuje system wartości bardzo doń zbliżony. W animacji tej bez trudu odnaleźć można pochwałę wielu tradycyjnych cnót i wartości cenionych wysoko również w chrześcijaństwie. Żeby uniknąć gołosłowia wymieńmy kilka z nich:

– Poświecenie dla bliźniego aż do oddania własnego życia

– Negatywny stosunek do poszukiwania prywatnej zemsty

– Pokazanie, że dobro należy czynić nawet wrogom (główny bohater ratuje córkę człowieka, który odpowiada za śmierć jego brata)

– Przekonanie że z talentów należy robić właściwy użytek, wykorzystując je dla dobra innych

– Zganienie chciwości i dążenia do sukcesu za wszelką cenę

– Pokazanie jak dobre jest dla rozwoju młodego człowieka posiadanie pozytywnego wzorca w najbliższym otoczeniu

– Akcentowanie znaczenia więzi rodzinnych i przyjaźni

Poza powyższymi zaletami filmu, warto też zwrócić uwagę na na jeszcze jeden wartościowy wątek filmu, a mianowicie na poruszany tu dość szeroko problem przeżywania żałoby i cierpienia po stracie bliskich. Główny bohater, którego poznajemy, gdy jest już sierotą, traci też starszego brata. W przezwyciężaniu traumy z tym związanej pomaga Hiro robot Baymax i czworo przyjaciół. Poruszanie tego tematu w sposób dość otwarty, a jednocześnie przystępny dla dzieci i młodzieży, to niewątpliwie jeszcze jedna zaleta tego familijnego obrazu.

Pewne zastrzeżenia budzić natomiast może brak jakiejkolwiek krytyki wobec faktu, że w pewnym momencie główny bohater ewidentnie okłamuje swoją ciotkę. Wprawdzie ma to charakter epizodyczny, a Hiro w przeciwieństwie do do swego wręcz idealnego brata pokazywany jest raczej jako „trudny” chłopiec, a nie wzór do naśladowania, to jednak brak jakiegokolwiek zganienia czy kary za takie postępowanie, pozostaje głównym mankamentem tego filmu.

Niemniej, w przypadku tej produkcji, jej zalety wyraźnie przeważają nad wadami. Sam zaś film jest na tyle atrakcyjny dla młodszej widowni (zwłaszcza przesympatyczny robot Baymax) i na tyle znośny dla starszej, że polecamy go bez większych zastrzeżeń do wspólnego rodzinnego oglądania.

Marzena Salwowska

Wielka2

18 kwietnia 2015 20:20