Filmy
Węzły życia

Ocena ogólna:  Dobry (+3)

Tytuł oryginalny
2 to Tangle
Data premiery (świat)
2 kwietnia 2013
Rok produkcji
2013
Gatunek
Dramat
Czas trwania
108 minut
Reżyseria
Caleb Johnson
Scenariusz
Jeff Johnson
Obsada
Emily Anderson, Blake Applegate, Heather Applegate, Phillip Applegate, Kayla Armstrong, Gabbriella Arnold, Grace Arnold
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Jessica, młoda chrześcijanka z miasteczka na amerykańskiej prowincji, wplątuje się nieświadomie w „miłosny trójkąt” (platoniczny). Zakochuje się bowiem w dwóch niezwykle podobnych mężczyznach. Jednym z nich jest jej narzeczony Tom, drugim jego zagadkowy sobowtór, który na portalu randkowym dla chrześcijan używa nicku Tom Edison. Dziewczyna zaczyna flirtować z drugim Tomem, gdyż myśli, że to pierwszy Tom poszukuje nowych „romantycznych” znajomości na portalu i pragnie go zdemaskować. Po serii przebieranek i gagów film, z szytej trochę grubymi nićmi, komedii omyłek przechodzi do poważniejszych tematów. Dalej fabuła zaprowadzi więc nas do takich pytań jak – czy związek małżeński z osobą niepodzielająca wiary w Chrystusa ma sens; czy – co myśleć o wizytach zmarłych. W pogmatwanej intrydze poruszane są też takie kwestie jak aborcja, adopcja oraz, bodajże w największej mierze, działanie Bożej opatrzności.

Poza powyżej wspomnianymi kwestiami film porusza również w duchu chrześcijańskim takie zagadnienia jak trudność „relacji romantycznych” pomiędzy osobą wierzącą a niewierzącą (czy jak w tym przypadku raczej obojętną w sprawach wiary). Przewijają się tu także takie tematy jak zachowanie czystości przedmałżeńskiej, utrata części znajomych ze względu na Jezusa Chrystusa, bezinteresowna pomoc bliźnim, określanie granicy pomiędzy uzasadnioną prowokacją a kłamstwem, oraz inne dylematy, z którymi chrześcijanin/ka może spotkać się w codziennym życiu.

Niewątpliwą zaletą tego obrazu jest też to, iż pozytywnym wzorcem jest w nim rodzina, która zaadoptowała dziecko zagrożone aborcją. Jako wzajemnie wartościowe pokazane są w tym filmie także relacje pomiędzy pełnosprawnym i niepełnosprawnym rodzeństwem. Pośrednio promowane są tutaj również takie ważne dla zdrowego społeczeństwa cechy jak odpowiedzialność, rzetelność, kreatywność i przedsiębiorczość. W filmie nie zabrakło też wątku żalu za grzeszne decyzje z przeszłości, a także nawrócenia i decyzji o pełnym oddaniu życia Jezusowi Chrystusowi.

Jeśli chodzi o zastrzeżenia wobec filmu, to można się zastanawiać, czy pewne słowa pastora w rozmowie z Jessicą po śmierci bliskiej jej osoby nie podważają aby nauczania Kościoła katolickiego o czyśćcu. Mężczyzna ten zdaje się zakładać z góry, że nawiedzająca dziewczynę osoba (którą ona rozpoznaje – czy też postrzega – jako duszę zmarłej bliskiej osoby), wykluczając jakieś omamy, może być wyłącznie złym duchem „w przebraniu”. Taka możliwość jest oczywiście bardzo prawdopodobna, gdyż Szatan potrafi korzystać z okazji, którą daje mu pewne zagubienie osoby pogrążonej w żałobie. Bardzo dobrze więc, że pastor uczula Jessicę na taką możliwość. Problematyczne jest jednak to, iż zdaje się on też wykluczać inną możliwość, a mianowicie, że za Bożym przyzwoleniem odwiedza tę dziewczynę dusza czyśćcowa, by np. prosić o modlitwę.

Niemniej, film ten jest wartościową produkcją, która w dodatku nadaje się do wspólnego rodzinnego oglądania. Niewątpliwie jest to jeden z tych obrazów, które cechuje szczera i otwarta intencja zbliżania widza do Boga, sławienia Jego miłości wobec człowieka, opiekuńczej dobroci i opatrzności, oraz mądrości dróg, którymi prowadzi On swoje dzieci. Jedni widzowie mogą uznać ten film za zabawny i wzruszający jednocześnie; inni za nieco infantylny i irytujący, zwłaszcza przez naciągane zakończenia powikłanych wątków; jeszcze inni za po części udany, po części „spalony”. Nie mniej pewnie każdy nieuprzedzony odbiorca przyzna, że jest to produkcja nacechowana ciepłem, sympatią do ludzi, a przede wszystkim przyświeca jej cel ewangelizacyjny. A zatem zdecydowanie polecamy ten film jako wartościową rozrywkę dla widzów w różnym wieku.

Marzena Salwowska

Ps. Powyżej opisany film w legalny sposób można obejrzeć pod następującym linkiem internetowym: https://katoflix.com/film/wezly-zycia

17 czerwca 2023 20:26