Filmy
Tajemnica dzikiego boru

Ocena ogólna:  Bardzo dobry (+4)

Tytuł oryginalny
Tanglewoods' Secret
Rok produkcji
1980
Gatunek
Familijny
Czas trwania
66 minut
Reżyseria
Michael Pritchard
Scenariusz
Michael Pritchard
Obsada
Virginia Fiol, Mark Chapman, Sheila Shand Gibbs
Kraj
Wielka Brytania
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Film został nakręcony na podstawie bestsellerowej powieści autorstwa Patricii St. John. W tej konkretnej produkcji śledzimy losy niesfornej Rut i jej brata Filipa, którzy na czas nieobecności rodziców zamieszkują u swej cioci na wsi. Rut jest dość niegrzeczna, poza tym też potrafi być niemiła i złośliwa wobec cioci. Podczas swych wakacyjnych wojaży Rut i Filip spotykają w lesie Terry’ego, miejscowego cygańskiego chłopca, który jednak wkrótce spadając z drzewa odnosi poważane obrażenia.

Na płaszczyźnie  światopoglądowej film jest w oczywisty sposób pro-chrześcijański i ewangelizacyjny. Nawiązania do Boga, Pana Jezusa i modlitwy są tu częste, jasne i jednoznaczne. Dzieło to uczy też dzieci i przypomina dorosłym o potrzebie przebaczania swym bliźnim, niesienia pomocy potrzebującym, a także o tym, iż niebo jest wspaniałym miejscem, w świetle wspaniałości którego nikną i bledną nasze doczesne cierpienia, boleści oraz smutki.

Bor1

„Tajemnica dzikiego boru” w bezwzględny sposób pozbawiona jest jakichkolwiek elementów seksu, nagości, wulgarności, przemocy bądź nieskromności. To kolejna mocna jej zaleta, gdyż współcześnie nawet w produkcjach skierowanych do dzieci nie można mieć całkowitej pewności, iż takowych treści się tam nie znajdzie.
Mirosław Salwowski

Ps. Powyżej opisany film można obejrzeć pod następującym linkiem:
https://katoflix.pl/film/tajemnica-dzikiego-boru

Film ten obecnie jest oferowany w sprzedaży przez Oficynę Wydawniczą „Vocatio”:

http://www.vocatio.com.pl/index.php?route=product/product&product_id=414

8 czerwca 2015 15:19