Filmy
Światło między oceanami

Ocena ogólna:  Dobry ale z poważnymi zastrzeżeniami (+2)

Tytuł oryginalny
The Light Between Oceans
Data premiery (świat)
1 września 2016
Data premiery (Polska)
18 listopada 2016
Rok produkcji
2016
Gatunek
Dramat
Czas trwania
132 minuty
Reżyseria
Derek Cianfrance
Scenariusz
Derek Cianfrance
Obsada
Michael Fassbender, Alicia Vikander, Rachel Weisz, Florence Clery, Jack Thompson, Thomas Unger, Anthony Hayes, Emily Barclay
Kraj
Nowa Zelandia/USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Ekranizacja światowego bestsellera autorstwa M. L. Stedmana. Obraz ten opowiada o małżeństwie Toma (weterana I wojny światowej) oraz młodej Isabel, mieszkającej dotąd wraz ze swymi rodzicami, której dwaj bracia zostali zabici w czasie wojny. Isabel i Tom są szczęśliwym małżeństwem mieszkając na jednej z wysp, gdzie Tom pracuje jako latarnik morski. Jest jednak w ich związku coś, co stanowi dla nich źródło dużego smutku. Otóż, Isabel nie może urodzić dziecka, gdyż wszystkie jej ciąże kończą się poronieniem. Pewnego dnia, Tom wpatrując się ze swej latarni w wody oceanu, spostrzega, iż dryfuje na nich łódka. W łódce okazuje się zaś znajdować  martwy mężczyzna wraz z wciąż żyjącym niemowlęciem płci żeńskiej. Choć Tom pragnie, zgodnie z procedurami i przepisami, powiadomić o tym wydarzeniu odpowiednie organy, Isabel bierze ową okoliczność za swoisty Boży palec, przekonując swego męża, by stali się nową rodziną dla odnalezionej przez nich małej dziewczynki. Choć jednak Tom i Isabel wkładają wiele wysiłku w to, by wyglądało na to, iż niemowlę w rzeczywistości jest ich naturalnym dzieckiem, po pewnym czasie w ich życiu pojawia się prawdziwa matka dziewczynki (o której istnieniu wcześniej nie wiedzieli). To stawia ich przed wielkim dylematem życiowym oraz narastającymi komplikacjami.

Film pt. „Światło między oceanami” na płaszczyźnie etycznej i światopoglądowej pod wieloma względami można ocenić pozytywnie. Są tu wszak – raczej przychylne (a na pewno nie negatywne) wyraźne i nierzadkie nawiązania do Boga, modlitwy oraz wiary chrześcijańskiej. Obraz ten swą treścią dotyka też wielu z wartości moralnych, takich jak przebaczenie, poświęcenie, miłość bliźniego, uczciwość, prawdomówność, odpowiedzialność za swe czyny. I choć może wydawać się, że znaczenie niektórych z cnót i zasad pewne z wątków zdają się w paru miejscach relatywizować, to naszym zdaniem jest to wrażenie mylne. Film ów pokazuje raczej daleko idące konsekwencje naszych złych czynów – to, że czasami potrafią one wprowadzić niezmiernie wiele  chaosu w życie różnych ludzi, stwarzając wrażenie, iż nie ma już  z niektórych sytuacji dobrego etycznie wyjścia. Jak już jednak wspomnieliśmy, wedle nas, jest to tylko wrażenie, jakie niezbyt opatrznie niektórzy mogli by wyciągnąć z fabuły tego obrazu, gdyż chwila zastanowienia pozwala stwierdzić, iż całej masy kłopotów i cierpienia bohaterzy tego filmu mogliby zaoszczędzić sobie, gdyby postąpili na samym początku, tak jak powinni.

ocean2

W zasadzie jedynymz  poważniejszym zastrzeżeniem, jakie można mieć wobec tej produkcji, to obecność w nim zbyt śmiałych scen erotycznych. Choć i w tym przypadku najwyraźniej twórcy filmu starali się owe ujęcia, mimo wszystko, stonować i nie popadać przy ich pokazywaniu w obsceniczność czy wulgarność (aczkolwiek oczywiście o wiele lepiej by było, gdyby sceny te były krótsze i tylko sugerowały intymne pożycie, a nie pokazywały niektóre z jego elementów). Jednak poza tym, jeśli chodzi o inne formy przekazu użyte w tej produkcji, to nie można na nią narzekać. Stroje niewiast są tu – zgodnie z epoką, w której rozgrywa się akcja filmu – skromne i wstydliwe. Nie ma obscenicznych dialogów i aluzji, a wulgarne słowa występują w ilościach śladowych.

Jeśli chodzi o walory artystyczne omawianego obrazu, to i pod tym względem możemy go pochwalić. Gra aktorów jest bowiem utrzymana na wysokim poziomie, akcja ciekawie poprowadzona, plenery piękne, wnętrza domów i kostiumy aktorów oddane w duchu epoki, w której osadzona została akcja filmu.

Zachęcamy więc do obejrzenia w kinach filmu pt. „Światło między oceanami”.

Mirosław Salwowski

25 listopada 2016 16:42