Filmy
Spider-Man 2

Ocena ogólna:  Dobry (+3)

Tytuł oryginalny
Spider-Man2
Data premiery (świat)
25 czerwca 2004
Data premiery (Polska)
20 sierpnia 2004
Rok produkcji
2004
Czas trwania
127 minut
Reżyseria
Sam Raimi
Scenariusz
Alvin Sargent
Obsada
Tobey Maguire, Kirsten Dunst, Alfred Molina, James Franco, Rosemary Harris, J. K. Simmons, Bruce Campbell
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Jeden z filmów będących ekranizacją serii komiksów poświęconych przygodom tzw. Człowieka-Pająka (po angielsku, tytułowego „Spider-Mana”).  W tej konkretnej produkcji widzimy, jak Peter zmęczony byciem „Spider-Manem” pragnie prowadzić w pełni normalne życie.  Nie zostaje mu to jednak dane, gdyż na horyzoncie pojawia się wielkie zagrożenie, któremu zapobiec może tylko „Człowiek-Pająk”. Oto bowiem w wyniku nieudanego eksperymentu naukowego, dr  Otto Octavius przemienia się w demonicznego dr Octopusa, który nie tylko zastrasza i terroryzuje miasto, ale też porywa, będącą obiektem miłosnych westchnień Petera, Mary Jane.

„Spider-Man 2” zasługuje na pochwałę głównie dlatego, że jest prostą, utrzymaną w tradycyjnym duchu, opowieścią o walce dobra ze złem, potrzebie poświęceń, wyrzeczeń na rzecz innych, a także rezygnacji ze swych marzeń i ambicji, wówczas, gdy realizacja takowych prowadzi do zła i szkodzenia swym bliźnim (jest tu więc faworyzowany altruizm zamiast egoizmu oraz egocentryzmu). Film ten wskazuje na to, iż jako ludzie potrzebujemy dobrych wzorców oraz bohaterów. W produkcji tej zostało też pokazane, iż oprócz walki dobra ze złem o charakterze bardziej „zewnętrznym” ( a więc rozgrywającej się np. pomiędzy jedną a drugą osobą), takowy bój toczy się we wnętrzu każdego człowieka (a więc, iż jako ludzie musimy pokonywać swe złe i egoistyczne skłonności, wykonując wysiłek opowiedzenia się za dobrem). Zwłaszcza ów ostatni aspekt tego filmu jest więc faktycznie bliski chrześcijańskiemu spojrzeniu na ludzką naturę.

Kadr z filmu "Spider-Man 2" / Filmweb.pl

Kadr z filmu „Spider-Man 2” / Filmweb.pl

Pewne rzeczy w „Spider-Man 2” powinny być jednak poddane krytyce. Mamy tu na myśli kłamstwa, które czasami wypowiada główny pozytywny bohater, a także dość długi, namiętny pocałunek pomiędzy Peterem a Mary Jane w jednej z ostatnich scen filmu (obie z tych rzeczy są nieprawościami, jednak nie widzimy ich napiętnowania w całej fabule obrazu).  Lżejszym przytykiem wobec tej produkcji jest fakt niezbyt skromnego stroju „Człowieka-Pająka”. Dość obcisły kombinezon, podkreślający linię ciała także w najbardziej intymnych jego rejonach (czyli okolicach genitaliów i pośladków) z pewnością wyraźnie odbiega od zasad wstydliwości i przyzwoitości, które winny cechować strój tak niewiast, jak i mężczyzn.

18 marca 2015 18:04