Filmy
Six (serial TV)

Ocena ogólna:  Dobry ale z poważnymi zastrzeżeniami (+2)

Data premiery (świat)
18 stycznia 2017
Data premiery (Polska)
20 stycznia 2017
Rok produkcji
2017
Gatunek
Dramat sensacyjny
Czas trwania
60 minut (czas jednego odcinka)
Reżyseria
Lesli Linka Glatter, Kimberly Peirce, Mikael Salomon, Karen Campbell, William Broyles, Bruce C. McKenna
Scenariusz
David Broyles, William Broyles, Bruce C. McKenna, Alfredo Barrios Jr., Peter Werner, Clark Johnson
Obsada
Barry Sloane, Kyle Schmid, Juan Pablo Raba, Walton Goggins
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Produkcja ta opowiada o losach grupy żołnierzy amerykańskich sił specjalnych. Wszystko zaś zaczyna się od tego, gdy jeden z nich (Richard), w czasie misji w Afganistanie zabija bezbronnego i poddającego się już taliba. Gdy kilka lat po tym wydarzeniu Richard będzie pracował dla firmy ochroniarskiej w Nigerii,  historia ta niespodziewanie wróci do niego. W kraju owym zostanie on bowiem – wraz grupą uczennic i opiekującej się nimi nauczycielki – pojmany przez terrorystów z islamistycznej organizacji „Boko Haram”  Kiedy zaś rodzony brat zabitego przez Richarda taliba dowiaduje się o tym, iż Richard został porwany przez „Boko Haram” robi wszystko, by wpadł on również w jego ręce.

Na płaszczyźnie moralnej i światopoglądowej wskazany serial można pochwalić i docenić, gdyż w raczej pozytywny sposób pobudza widza do głębszych refleksji na temat żołnierskiego honoru, poświęcenia się dla innych, oraz etycznych granic, których nie powinno się przekraczać. W filmie tym znajdziemy także pytania o odpowiedzialność za popełnione przez siebie zło, jak również rozważania odnośnie roli Bożej opatrzności w naszym życiu (np. czy nieszczęścia, które nas spotykają, mogą być karą Boga za popełnione wcześniej nieprawości?). Mamy tu też ciekawe połączenie bardziej pogłębionego rysu psychologicznego postaci reprezentujących obie strony walki, z jednoczesnym jasnym podkreśleniem, która z tych stron ma zasadniczo rzecz biorąc rację, a która błądzi.

Six2

Jak to jednak zwykle bywa i w wypadku tej produkcji nie wszystko jest w porządku. Jest tu wszak kilka dość wyrazistych scen seksu, a także nie mało wulgarnej mowy.

Mirosław Salwowski

27 marca 2017 18:34