Filmy
Przysięga małżeńska

Ocena ogólna:  Bardzo dobry (+4)

Tytuł oryginalny
A Vow to Cherish
Rok produkcji
1999
Gatunek
Dramat
Czas trwania
83 minuty
Reżyseria
John Schmidt
Scenariusz
Grenville Case
Obsada
Barbara Babcock, Ken Howard, Ossie Davis
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

John i Ellen są małżeństwem od wielu lat. Choć może wydawać się, że już nic nie wstrząśnie ich związkiem, ciężka choroba na którą zapadnie Ellen stanie się dla nich wielkim wyzwaniem. Choroba ta bowiem będzie wyniszczać ją krok po kroku tak fizycznie, jak i psychicznie.  Jej chorobowe zachowania (np. szaleńcza jazda samochodem, nierozpoznawanie bliskich, nagłe zniknięcia w środku dnia, niszczenie cennych przedmiotów) będą coraz cięższe do zniesienia dla Johna i ich wspólnych dzieci.   Znajomi Johna zaczną go namawiać, by oddał swą żonę do specjalistycznego ośrodka medycznego, w którym zostanie otoczona opieką. A jakby tego było mało, w tle pojawi się urocza znajoma. John przy okazji codziennych „joggingów” spędza z nią coraz więcej czasu i w miarę jego upływu zacznie się pomiędzy nimi zawiązywać bliska i serdeczna wieść. W miarę zacieśniania się tej więzi, kobieta ta będzie przekonywać męża Ellen, by „ułożył sobie życie na nowo” (w domyśle z nią), gdyż jego dotychczasowa żona na pewno by to zrozumiała i zaakceptowała.  Czy John wytrwa zatem w małżeńskiej przysiędze, którą złożył przed laty Ellen, by być z nią, „aż śmierć ich nie rozłączy”; „na dobre i na złe”; „w zdrowiu i chorobie”?

Omawiany film to z całą pewnością obraz stricte chrześcijański i ewangelizacyjny. Zawarte w nim odwołania do Pana Jezusa, Bożej łaski, modlitwy i konieczności prowadzenia bogobojnego życia są jawne, częste i stanowią jego motyw przewodni. Produkcja ta – jak sugeruje zresztą już jej tytuł – w szczególny sposób poświęcona jest pochwale i ukazaniu piękna wierności, oddaniu i poświęceniu się w małżeństwie. Poza tym, w filmie tym w życzliwy sposób została też pokazana cnota prawdomówności i uczciwości. Obraz ów nie zawiera w sobie scen seksu, krwawej przemocy, nagości, wulgaryzmów i  obscenicznych dialogów – co jest oczywiście dodatkowym jego atutem. Co prawda jest w nim kilka krótkich ujęć niezbyt skromnych strojów, ale w jednym przypadku takowy sposób ubierania się spotyka się ze zdecydowanie negatywnym komentarzem ze strony jednego z głównych bohaterów.

„Przysięga małżeńska” była swego czasu dość często emitowana przez TV Trwam. Film ten można też obejrzeć w różnych miejscach Internetu, np.

http://swiatlopana.com/3007/przysiega-malzenska-film/

Mirosław Salwowski

24 września 2019 15:26