Filmy
Przyjaciel do końca świata

Ocena ogólna:  Dobry ale z bardzo poważnymi zastrzeżeniami (+1)

Tytuł oryginalny
Seeking a Friend for the End of the World
Data premiery (świat)
18 czerwca 2012
Data premiery (Polska)
13 lipca 2012
Rok produkcji
2012
Gatunek
Komedia romatyczna
Czas trwania
100 minut
Reżyseria
Lorene Scafaria
Scenariusz
Lorene Scafaria
Obsada
Steve Carell, Keira Knightley, Nancy Carell, Adam Brody
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Gdy świat obiega wiadomość, iż za trzy tygodnie w Ziemię uderzy asteroida, która zniszczy naszą planetę, ludzie zaczynają zachowywać się zgoła inaczej niż na co dzień. Wiele osób oddaje się nieokiełznanej rozpuście, pijaństwu, zażywaniu narkotyków. Na ulicach wybuchają gwałtowne rozruchy, dyrektorzy wielkich firm z dnia na dzień rzucają swe intratne posady, a niektóre z żon opuszczają swych mężów. Jednym z takich opuszczonych mężów jest Dodge, pracownik firmy ubezpieczeniowej. Po tym jak rzuca go żona próbuje on popełnić samobójstwo, lecz nie udaje mu się to i postanawia odnaleźć swą dawną ukochaną, która wysyła do niego  list zachętą, by ją odwiedził. Ów list przynosi Dodge’owi sąsiadka Penny, gdyż korespondencja ta przez przypadek trafiła do jej skrzynki. Penny proponuje mu też, iż podwiezie go do jego dawnej ukochanej.

Czytelników naszego serwisu może zdziwić fakt, iż – co prawda z bardzo poważnymi zastrzeżeniami – ale jednak pozytywnie oceniamy film, w którym główny bohater wydaje się zmierzać do zdradzenia swej niewiernej mu też żony (wszak po tym jak ta go opuszcza, ów udaje się w podróż w celu odnalezienia swej dawnej ukochanej). Ostatecznie jednak do zdrady małżeńskiej co prawda ze strony Dodge’a dochodzi jednak czyni on to z Penny, a nie swą niegdysiejszą ukochaną, a i po tym ma wyrzuty sumienia. I choć owszem, zażyłość emocjonalna jaką Dodge utrzymuje później z Penny, może zostać uznana za niestosowną dla – było, nie było – żonatego mężczyzny, to poza jednorazowym aktem cudzołóstwa, nie przybiera ona charakteru seksualnego, ale stanowi raczej odzwierciedlenie ich życiowego pogubienia się oraz samotności.

Przyjaciel3

Co do zaś głównego wątku omawianej produkcji to wydaje się, iż jest to opowieść raczej o tym, jak powinniśmy zachowywać się w obliczu nadchodzącej śmierci, aniżeli o różnych grzechach, w których nieskrępowanie oddaje się wielu ludzi wiedząc, iż ich kres jest bliski. Dodge stanowi bowiem przykład człowieka, który nie ulega presji otoczenia, by nagle pogrążyć się w różnych nieprawościach, ale stara się on przeżyć swe ostatnie dni z godnością, okazując autentyczną miłość innym ludziom, a także naprawiając relacje, które i tak nie były zepsute z jego winy (jak było np. w przypadku jego związku z ojcem).

Co do zastrzeżeń względem filmu to oprócz dwuznacznego wątku zbyt emocjonalnego związku łączącego Dodge’a i Penny można jeszcze dodać wątpliwą doktrynalnie wizję końca świata, którą kreślą nam jego twórcy. W omawianej produkcji widzimy bowiem, jak ogół ludzi spodziewa się rychłej zagłady świata, gdyż zostaje o tym poinformowany przez mass media. Tymczasem Pismo święte nauczana, że dzień końca świata będzie dla wielu osób zaskoczeniem: Sami bowiem dokładnie wiecie, że dzień Pański przyjdzie tak, jak złodziej w nocy Kiedy bowiem będą mówić: «Pokój i bezpieczeństwo» – tak niespodzianie przyjdzie na nich zagłada, jak bóle na brzemienną, i nie ujdą (1 Tes 5, 2-3).

Mirosław Salwowski

28 czerwca 2017 18:18