Filmy
Proceder

Ocena ogólna:  Wyraźnie niebezpieczny albo dwuznaczny (-1)

Data premiery (świat)
16 września 2019
Data premiery (Polska)
15 listopada 2019
Rok produkcji
2019
Gatunek
Biograficzny/Dramat
Czas trwania
137 minut
Reżyseria
Michał Węgrzyn
Scenariusz
Maciej Chwedo, Aleksandra Górecka
Obsada
Piotr Witkowski, Małgorzata Kożuchowska, Agnieszka Więdłocha, Jan Frycz, Marcin Gutkowski, Damian Bajorek, Anna Matysiak, Ewa Ziętek
Kraj
Polska
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Film ten opowiada o życiu i muzycznej karierze polskiego rapera Tomasza Chady (pseudonim „Chada”). Twórcy produkcji zabierają więc widza w pogmatwane życie „Chady”, gdzie obok nagrań piosenek i sukcesów muzycznych widzimy też, jak co pewien czas ląduje on w więzieniu na skutek swej kryminalnej działalności (np. handlu narkotykami).

Film ów oceniamy zasadniczo krytycznie z dwóch powodów. Po pierwsze: jest dużo dosadnych scen pokazujących rozpustę. Po drugie: chociaż nie wszystkie ze złych czynów głównego bohatera wydają się tu być pokazywane z życzliwością (wszak twórcy obrazu odmalowują też rozmaite kłopoty z nich wynikające) to jednak muzyka „Chady” jest w filmie chwalona i określana, jako zasługująca na publiczne docenienie. Tymczasem można się zastanawiać, czy aby jest to słuszna ocena muzycznej działalności tego człowieka. Kilka jego piosenek zostało bowiem przesłuchanych przez niżej podpisanego i widać, że często wracają w takie motywy jak chociażby przestępczość czy pogarda dla policji. Co więcej, przynajmniej ta druga z postaw jest w owych piosenkach pokazywana z wyraźną aprobatą.

Polityka

Podsumowując można zatem powiedzieć, iż film pt. „Proceder” prezentuje swego rodzaju schizofreniczne podejście w sferze moralności. Z jednej strony bowiem pokazuje jak główny jego bohater wikłał się (i bliskie sobie osoby) w różne niepotrzebne kłopoty wynikające z różnych jego niemoralnych czynów, z drugiej zaś wychwala muzykę, która w pewnej swej części tę niemoralność wynosiła na piedestał.

Mirosław Salwowski

18 stycznia 2020 18:07