Filmy
Poradnik pozytywnego myślenia

Ocena ogólna:  Wyraźnie niebezpieczny albo dwuznaczny (-1)

Tytuł oryginalny
Silver Linings Playbook
Data premiery (świat)
8 września 2012
Data premiery (Polska)
8 lutego 2013
Rok produkcji
2012
Gatunek
Komediodramat
Czas trwania
122 minuty
Reżyseria
David O. Russell
Scenariusz
David O. Russell
Obsada
Bradley Cooper, Jennifer Lawrence, Robert De Niro, Chris Tucker, Jacki Weaver, Anupam Ker
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Pat ląduje w szpitalu psychiatrycznym po tym jak w napadzie szału ciężko pobił kochanka swej żony. Po ośmiu miesiącach pobytu tam wraca do domu z rozpoznaniem choroby zwanej cyklofrenią. W domu trafia pod prawną opiekę swych rodziców. Pat pragnie odzyskać miłość swej żony i w tym celu zamierzając powrócić do swej dawnej tak psychicznej, jak i fizycznej kondycji zaczyna czytać książki i uprawiać jogging. Na drodze Pata pojawia się jednak Tiffany, młoda wdowa, która po śmierci swego męża cierpi na depresję. Nowo poznana znajoma obiecuje Patowi pomóc w powrocie do żony pod warunkiem, że ten wystąpi z nią na miejscowym konkursie tańca towarzyskiego.

Na płaszczyźnie moralnej i światopoglądowej, film pt. „Poradnik pozytywnego myślenia” nie może być przez nas pochwalony głównie z jednego powodu: otóż cała jego fabuła zmierza do „szczęśliwego zakończenia” polegającego na tym, iż Pat w końcu odpuszcza sobie starania, by na nowo związać się ze swą żoną i postanawia żyć w cudzołożnej relacji z Tiffany. Co więcej dzieje tak, mimo, że w pewnym momencie twórcy produkcji dają odczuć widzom, iż żona Pata jest otwarta na ponowne związanie się z nim. Niestety jednak, zamiast „happy endu” polegającego na tym, iż żona wraca do swego męża, tu mamy „happy end” w postaci zaangażowania się głównego bohatera w grzech cudzołóstwa. Poza tym, w filmie tym rażą sceny zmysłowych tańców, a także wielki natłok wulgarnej mowy w nim zawartej.

BRADLEY COOPER stars in SILVER LININGS PLAYBOOK

Jeśli chodzi o bardziej pozytywne aspekty omawianego obrazu, to można doń zaliczyć pokazanie postawy ludzi z otoczenia Pata (jego rodziny i znajomych), którzy pragną pomóc mu wrócić do psychicznej równowagi. Niestety jednak, w świetle głównej konkluzji owego filmu, to jednak za mało, by móc go, choćby i z bardzo poważnymi zastrzeżeniami, polecać.

2 września 2018 16:01