Filmy
Piorun

Ocena ogólna:  Dobry (+3)

Tytuł oryginalny
Bolt
Data premiery (świat)
17 listopada 2008
Data premiery (Polska)
28 listopada 2008
Rok produkcji
2008
Gatunek
Animowany
Czas trwania
96 minut
Reżyseria
Byron Howard, Chris Williams
Scenariusz
Dan Fogelman, Chris Williams
Obsada
Borys Szyc, Julia Kunikowska, Sonia Bohosiewicz, Tomasz Karolak, Krzysztof Kowalewski, Wojciech Paszkowski, Stanisława Celińska, Krzysztof Stelmaszyk, Izabela Kuna, Karol Strasburger (polski dubbing)
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Piorun to prawdziwa psia gwiazda ekranu. Od lat występuje ze swoją panią (dziewczynką o imieniu Penny) w serialu, w którym co chwila ratuje świat przed Doktorem Zło i jego kocimi sługusami. Pewnego dnia jednak przez nieszczęśliwy zbieg okoliczności ten psi „superbohater”znajduje się z dala od swojego domu w jeden z hollywoodzkich przyczep, zdany sam na siebie w Nowym Jorku. Samodzielne przetrwanie jest jednak nie lada wyzwaniem dla psa, który od szczeniaka wierzy, że jest superbohaterem wyposażonym w niezwykłe moce …

„Piorun” to całkiem  niegłupia animacja, której zwierzęcy bohaterowie (na czele z „superpsem” są na tyle zabawni, by bez trudu podbijać dziecięce serca. Główną lekcją, jaką daje ta bajka, jest to, że nie można przesadnie, czy bezkrytycznie wierzyć w kreowany przez film czy media świat. Animacja ta mówi też, iż rzeczywistość, choć może być trudna, jest ważniejsza i nieraz ciekawsza niż świat urojony, a nadto, że to, co naprawdę ważne to prawdziwe uczucia i więzi (głównym wątkiem filmu jest tu przecież powrót wiernego psa do kochającej pani).

Film ten pokazuje również dzieciom, że bycie bohaterem to nie kwestia posiadania jakichś niezwykłych mocy czy umiejętności, ale raczej sprawa właściwego charakteru.

Pewną zaletą tej animacji jest też pokazywanie właściwego (z biblijnego punktu widzenia) wzorca relacji człowiek – zwierzę, do którego powinno się dążyć. Wzorcem tym jest oczywiście odpowiedzialne i troskliwe panowanie człowieka nad zwierzętami.

Podsumowując, zdecydowanie polecamy wybór tego filmu rodzicom, którzy szukają wartościowej i wciągającej rozrywki dla swoich pociech.

Marzena Salwowska

filmweb.pl

filmweb.pl

8 lipca 2016 17:39