Filmy
Pewnego razu… w Hollywood

Ocena ogólna:  Wyraźnie niebezpieczny albo dwuznaczny (-1)

Tytuł oryginalny
Once Upon a Time ... in Hollywood
Data premiery (świat)
21 maja 2019
Data premiery (Polska)
16 sierpnia 2019
Rok produkcji
2019
Gatunek
Dramat
Czas trwania
161 minut
Reżyseria
Quentin Tarantino
Scenariusz
Quentin Tarantino
Obsada
Brad Pitt, Leonardo DiCaprio, Margot Robbie, Dakota Fanning, Damon Herriman, Austin Butler, Emile Hirsch, Scoot McNairy, Luke Perry, Al Pacino, Nicholas Hammond, Spencer Garrett, Mike Moh, Lena Dunham, Damian Lewis, Bruce Dern, Kurt Russell, Timothy Olyphant, Zoë Bell, James Marsden, Michael Madsen, James Remar, Brenda Vaccaro
Kraj
USA/Wielka Brytania
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Najnowszy film w reżyserii Quentina Tarantino opowiada o dwojgu przyjaciół Ricku Daltonie (aktorze) i Cliffie Boothie (kaskaderze), którzy po latach wracają do Hollywood próbując na nowo odnaleźć swe miejsce w przemyśle filmowym, który zmienił się podczas ich nieobecności. Tak się też składa, iż Rick zamieszkuje w sąsiedztwie Romana Polańskiego oraz jego żony Sharon Tate, a, jako że akcja filmu rozgrywa się w 1969 roku, ich losy krzyżują się w pewnym momencie z krwiożerczą sektą Charlesa Mansona.

Na płaszczyźnie moralnej i światopoglądowej film pt. „Pewnego razu … w Hollywood” jest być może jedną z najlepszych produkcji autorstwa Quentina Tarantino. Silnie zaakcentowana jest w nim bowiem wartość przyjaźni i lojalności, w pozytywny (choć pewnie nieco przesadny) sposób pokazuje się w nim też pracowitość oraz rzetelne wykonywanie swych obowiązków, a od bardziej negatywnej strony obrazuje się lewacką kontrkulturę hippisów. Mimo to jednak i tak trudno jest nam ten film ocenić w sensie bardziej zasadniczym pozytywnie. Jak bowiem na Tarantino przystało i w tym obrazie mamy do czynienia z eksplozją w rozrywkowy, by nie powiedzieć humorystyczny sposób, ukazanej krwawej przemocy. Przemoc ta jest tu pokazana w sposób skrajny, naturalistyczny i mający prawdopodobnie wywoływać u widza uczucia ekscytacji, a może i nawet rozbawienia. Inną wadą omawianej produkcji jest też zawarty w niej duży ładunek prymitywnej oraz wulgarnej mowy.

Kino Zorza

A zatem podsumowując – mimo wszystko – nie polecamy tego filmu.

Mirosław Salwowski

22 sierpnia 2019 19:04