Filmy
Pasja

Ocena ogólna:  Dobry (+3)

Tytuł oryginalny
The Passion of the Christ
Rok produkcji
2004
Gatunek
Dramat
Czas trwania
127 minut
Reżyseria
Mel Gibson
Scenariusz
Benedict Fitzgerald, Mel Gibson
Obsada
Jim Caviezel, Maia Morgenstern, Monica Belluci, Hristo Jovkov, Hristo Shopov, Rosalinda Celentano
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Ten,  nakręcony na podstawie Biblii i prywatnych wizji mistycznych bł. Anny Katarzyny Emmerich,  film pokazuje ostatnie godziny ziemskiego życia Jezusa Chrystusa. Obserwujemy więc tu życie naszego Pana i Zbawiciela od modlitwy w Ogrójcu, poprzez Jego pojmanie, proces, ukrzyżowanie,  aż po chwalebne zmartwychwstanie.

NIEPRZYZWOITY JĘZYK

W filmie raz występuje słowo „cholera”, które co prawda nie jest jawnie wulgarne, ale można je uznać za balansujące na pograniczy przyzwoitej mowy.

 

PRZEMOC/LĘK

Większa część tej produkcji zawiera sceny skrajnej krwawej i szokującej przemocy pokazanej w bardzo naturalistyczny sposób. W tym wypadku obrazy te mają jednak służyć pokazaniu widzom, jak Pana Jezus wiele wycierpiał za nasze grzechy i dla wybawienia naszych dusz. Niezmiernie trudno jest tu podejrzewać twórców owego dzieła, by za pomocą skrajnej przemocy chcieli  ekscytować odbiorcę.

SEKS

Nie ma tu scen pokazujących czyny o charakterze seksualnym ani też obscenicznych aluzji bądź dialogów.

NAGOŚĆ/NIESKROMNOŚĆ

Jest parę niedługich scen pokazujących częściową męską nagość.  Nieskromnie odziane kobiety zostały krótko pokazane w scenie dziejącej się w pałacu z Herodem

STOSUNEK DO CHRZEŚCIJAŃSTWA

W oczywisty sposób film ten wywyższa dzieło zbawienia dokonane przez Pana Jezusa w jego śmierci krzyżowej i zmartwychwstaniu.  W swej całości i szczegółach „Pasja” zachowuje też wierność temu, w jaki sposób te wydarzenia zostały zrelacjonowane w Piśmie świętym.

pasja15

25 marca 2016 09:47