Filmy
Parasite

Ocena ogólna:  Dobry ale z bardzo poważnymi zastrzeżeniami (+1)

Tytuł oryginalny
Gi-saeng-chung
Data premiery (świat)
30 maja 2019
Rok produkcji
2019
Gatunek
Czarna komedia
Czas trwania
132 minuty
Reżyseria
Bong Joon-Ho
Scenariusz
Han Jin-won, Bong Joon-ho
Obsada
Song Kang-ho, Choi Woo-shik, Lee Sun-kyun, Park So-dam, Cho Yeo-jeong, Lee Jung-eun, Chang Hyae-jin, Jung Ziso, Jung Hyeon-jun
Kraj
Korea Południowa
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Film ten opowiada o ubogiej południowokoreańskiej rodzinie Kimów mieszkającej w suterenie. W skutek zbiegu okoliczności (oraz oszustwa) jeden z członków tej rodziny zostaje zatrudniony w charakterze korepetytora nastoletniej córki bogatych państwa Parków. Kolejne oszustwa i kłamstwa doprowadzają zaś z biegiem czasu do tego, iż cała rodzina Kimów znajduje pracę w domu Parków (przy okazji doprowadzając do zwolnienia dotychczas pracujących tam osób pod fałszywymi zarzutami). Wszystko wydaje się iść dla Kimów dobrze, jednak pewnego dnia sytuacja się bardzo komplikuje, by w końcu zakończyć się tragedią.

Na płaszczyźnie moralnej i światopoglądowej film ten ostatecznie można uznać za niosący wartościowe przesłanie, gdyż pokazane zostaje w nim, iż kłamstwa i oszustwa Kimów nie są tylko „niewinnymi kłamstewkami„, które pozwalają uczynić ich życie lepszym. Owe występki przeciwko cnocie prawdomówności doprowadzają bowiem do coraz straszniejszych kłopotów, przez co omawiana produkcja filmowa może się jawić nawet jako swego rodzaju moralitet. Co więcej, w filmie widzimy, że czynione przez rodzinę Kimów oszustwa krzywdziły też innych konkretnych, również należących do niezbyt bogatych warstw społecznych, ludzi.

Niektórzy krytycy filmowi widzą w „Parasite” opowieść o narastającej czy zbliżającej się wojnie klas, przez co ów obraz może być interpretowany jako wręcz lewicowy, albo i nawet komunistyczny. Nam jednak trudno, oceniać ten film w tych kategoriach. Z pewnością w „Parasite” zostają pokazane drastyczne różnice pomiędzy poziomem życia osób biednych oraz bogatych, które to różnice wpływają też na radykalnie odmienne postrzeganie tych samych zjawisk przez przedstawicieli obu tych klas społecznych. Na przykład, wielka ulewa jest postrzegana przez bogatą panią Park jako „błogosławieństwo”, dla biednych zaś Kimów skutkuje ona wielką życiową tragedią, gdyż w jej wyniku zostaje zalana suterena, służąca im wszak do tej pory za mieszkanie. Czy samo w sobie takie pokazanie różnic społecznych jest złe? Nie sądzimy, by należało w ten sposób to oceniać, lecz przeciwnie, można ów wątek tego filmu potraktować jako wołanie o większy solidaryzm społeczny.

Abstrahując, od powyższych uwag, oglądanie tego filmu powinno odbywać się z dużą ostrożnością, gdyż pokazano w nim dużo wyrazistej i krwawej przemocy, a ponadto widzimy w nim jedną dłużej trwającą scenę seksualnych pieszczot.

Mirosław Salwowski

12 czerwca 2020 17:01