Filmy
Odważni

Ocena ogólna:  Bardzo dobry (+4)

Tytuł oryginalny
Courageous
Rok produkcji
2011
Gatunek
Dramat
Czas trwania
129 minut
Reżyseria
Alex Kendrick
Scenariusz
Alex Kendrick, Stephen Kendrick
Obsada
Alex Kendrick, Ken Bevel, Kevin Downes, Ben Davis, RustyMartin, Robert Amaya, Eleanor Brown, Renee Jewell
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Adam, Nathan, Shane i Dawid – to czterej zaprzyjaźnienie ze sobą gliniarze. Wszyscy oni starają się dobrze wykonywać swą pracę, ale mają też swoje osobiste i rodzinne życie z typowymi dlań problemami. Adam nie potrafi dogadać się ze swym nastoletnim synem, za to wyśmienicie umie porozumieć się z kilkuletnią córeczką. Nathan jest szczęśliwym ojcem i mężem, jednak obok jego dorastającej córki zaczyna kręcić się chłopak zadający się z gangami. Shane jest po rozwodzie, a z kolei Dawid porzucił swą dziewczynę, gdy ta zaszła w ciążę.  Po pewnym czasie, dołącza do nich Javier, latynoski imigrant, który ma kłopoty ze znalezieniem i utrzymaniem pracy – co jest dla niego tym bardziej bolesne, gdyż musi zarabiać na żonę i dzieci.

Przed piątką tych bohaterów stanie jeszcze niejedno wyzwaniem, problem, a jednego z nich dotknie nawet wielka rodzinna tragedia. Czy ich rodziny wyjdą silniejsze w obliczu próby? Czy przyjaźń jaka ich wszystkich łączy ocaleje w obliczu przeciwności?

courageous-movie

Film „Odważni” na płaszczyźnie moralnej i światopoglądowej ma następujące mocne punkty:

1. Z pewnością jest to produkcja stricte chrześcijańska i ewangelizacyjna. Oglądając ową, nie ma się najmniejszych wątpliwości, iż intencją jej twórców była próba przekonania widzów by ci nawrócili się do Pana Jezusa (ewentualnie odnowili swą więź z Bogiem) i zaczęli prowadzić dobre oraz bogobojne życie.  Odniesienia do naszego Pana i Zbawcy, modlitwy i Pisma świętego nie są tu bowiem rzadkie i niejasne, ale stanowią główną oś fabuły, przepełniając ją po brzegi.

2. Film promuje takie tradycyjne cnoty i zasady jak: uczciwość, prawdomówność, szacunek dla prawa oraz porządku. Uznanie dla pierwszych dwóch z wyżej wymienionych wartości, widzimy najdobitniej w scenie, gdy Javier odrzuca ofertę pracy miałaby polegać na wprowadzaniu do dokumentacji nieprawdziwych danych (ostatecznie ta oferta okazuje się być próbą jakiej jest on poddany przez swego pracodawcę, nie zaś rzeczywistą propozycją). On postępuje tu uczciwie, mimo, iż jest przekonany, że w skutek tego może być nie tylko stracić pracę, ale jeszcze być wraz z żoną i dziećmi wydalony z USA. Javier ufa jednak Bogu i nie chce przykładać swej ręki do kłamstwa.  Z kolei, podkreślenie szacunku dla prawa i porządku, widzimy już w postaci czwórki głównych bohaterów, którzy wykonują zawód policjanta. Jako stróże prawa są oni tu pokazani w zasadniczo pozytywny sposób, co przynajmniej pośrednio może budować w widzach szacunek dla władzy i porządku prawnego. Poza tym, na potrzebę bycia posłusznym prawu cywilnemu, wskazuje też jedna ze scen, kiedy to Adam zatrudniając Javiera do pomocy pyta się go, czy ów posiada pozwolenie na pracę.

3. W tym filmie brak jest scen seksu, nagości, wulgaryzmów, aluzji seksualnych, obscenicznych dialogów, eksponowania nieskromnych strojów (może poza jedną sceną). Są co prawda tu gwałtowne sceny przemocy, jednak nie są one pokazane w wyrazisty czy naturalistyczny sposób.  Dlatego można ten obraz oglądać z całymi rodzinami – również z nastolatkami i dziećmi.

 

7 maja 2016 05:19