Filmy
M*A*S*H (serial TV)

Ocena ogólna:  Wyraźnie zły (-2)

Tytuł oryginalny
M*A*S*H
Rok produkcji
1972 - 1983
Gatunek
Komedia, Dramat, Wojenny
Czas trwania
25 minut (czas trwania jednego odcinka)
Obsada
Alan Alda, Wayne Rogers, Mike Farrell, McLean Stevenson, Harry Morgan, Loretta Swit, Larry Linville, David Ogden Stiers, Gary Burghoff, Jamie Farr, William Christopher
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Jeden z najbardziej znanych, nagradzanych i lubianych seriali w historii telewizji. Produkcja ta opowiada o grupie amerykańskich lekarzy wojskowych stacjonujących w czasie wojny koreańskiej (toczącej się w l. 1950 – 1953) w jednym ze szpitali polowych. W Polsce po raz pierwszy serial ten był emitowany w latach 90-tych XX wieku zyskując i u nas dużą popularność.

Można powiedzieć, że skala popularności tej produkcji mniej więcej odpowiada poziomowi nasycenia jej różnymi trującymi pod względem moralnym i światopoglądowym elementami. M*A*S*H jest bowiem przeżarty obscenicznym humorem oraz licznymi nawiązaniami do różnych grzechów bezwstydu i nieczystości, jak i słabo skrywanymi sympatiami lewicowymi oraz antychrześcijańskimi i antykonserwatywnymi aluzjami. Duża część dowcipów i gagów obraca się tu bowiem wokół seksualnych podbojów oraz przygód różnych postaci, zaś chyba najbardziej odstręczający bohater owego serialu, a mianowicie major Frank Burns reprezentuje właśnie chrześcijańskie i konserwatywne wartości. Burns jest jednocześnie przedstawiany jako osoba z jednej strony pobożna oraz twardo deklarująca swe przywiązania do tradycyjnej moralności, z drugiej zaś jako egoista, głupek i zdradzający swą prawowitą małżonkę cudzołożnik. Ktoś mógłby wszakże powiedzieć, że postać ta jest równoważona przez wojskowego kapelana ojca Johna, który przedstawiany jest jako osoba poczciwa oraz dobroduszna, jednak w serialu to właśnie z ust Franka Burnsa płynie najwięcej chrześcijańskich i konserwatywnych wypowiedzi przez co siłą rzeczy to właśnie on (a także jego obłuda, hipokryzja i inne wady charakteru) utożsamiany jest z chrześcijaństwem oraz konserwatyzmem.

mash-sitcom-3

Ponadto, w  M*A*S*H wyraźnej krytyce poddaje się sens wojennego zaangażowania się USA w wojnę w Korei, abstrahując jednak od rzeczywistych jej przyczyn, które jak najbardziej ową aktywność uzasadniały i usprawiedliwiały. Wojna ta zaczęła się bowiem od militarnej inwazji wojsk komunistycznej Korei Północnej na niepodległe państwo, jakim była wówczas Korea Południowa. Stany Zjednoczone wraz z innymi państwami Zachodu przyszły więc na pomoc bezprawnie zaatakowanemu krajowi, przez co ich wojenne zaangażowanie w tej sprawie można spokojnie określić mianem „wojny sprawiedliwej”. Zresztą krytyka wojny w Korei w omawianym serialu wydaje się nie ograniczać tylko do ganienia tego konkretnego konfliktu zbrojnego, ale mieć charakter negujący moralną godziwość wszelkich wojen. Takie podejście także nie zgadza się z tradycyjnie chrześcijańską doktryną, która wojny dzieli na „sprawiedliwe” oraz „niesprawiedliwe”.

Oczywiście, jak zwykle, i w tej produkcji można dostrzec dobre oraz pozytywne rzeczy, jak np. to, iż główny jej bohater kapitan Benjamin Franklin Pierce wkłada wiele serca w ratowanie swych pacjentów oraz bardzo przejmuje się wówczas, gdy któryś z nich umiera. Jednak te jaśniejsze elementy owego filmu nie wydają się równoważyć jego ciemniejszych i mrocznych stron.

Ogólnie rzecz biorąc, nie polecamy więc serialu M*A*S*H jako produkcji sprośnej, lewicującej i zawierającej mocno antychrześcijańskie akcenty.

Mirosław Salwowski

4 listopada 2016 12:59