Filmy
Lucyfer (serial TV)

Ocena ogólna:  Bardzo zły (-3)

Tytuł oryginalny
Lucifer
Data premiery (świat)
10 lipca 2015
Rok produkcji
2016-2021
Gatunek
Fantasy, Kryminał
Czas trwania
42 minuty (długość jednego odcinka)
Obsada
Tom Ellis, Lesley-Ann Brandt, Lauren German, Kevin Alejandro, Rachael Harris, D.B. Woodside
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Ten popularny serial Netflixa opowiada o tym, jak znudzony swym dotychczasowym życiem w piekle Lucyfer postanawia przenieść się do Los Angeles, by tam prowadzić klub nocny i przy okazji pomagać rozwiązywać rozmaite zagadki kryminalne. Wraz z rozwojem akcji widz dowiaduje się, iż ów „niegdysiejszy” władca piekła jest – może nieco zagubioną – ale jednak sympatyczną postacią.

Na płaszczyźnie moralnej oraz światopoglądowej serial ten oczywiście nie zasługuje na pochwałę, gdyż stanowi jedną wielką propagandą fałszywych doktryn i bluźnierstw, w ramach których wybiela się postać szatana oraz spotwarza absolutnie dobrego i świętego Boga. Ten, przed którym wszak Biblia ostrzega jako „lwem ryczącym i krążącym kogo by tu pożreć” (1 Piotr 5, 8), oswajany jest w tej produkcji ludziom jako miła oraz sympatyczna osoba. Bóg z kolei jest w tym serialu pokazywany jako posiadający wady oraz popełniający błędy. Warto zresztą zwrócić uwagę, iż coś co można nazwać „odwróceniem pojęć” w sferze religijnej widoczne jest także w zabiegu twórców owego serialu polegającym na tym, iż jako zły anioł pokazany jest niejaki Michael. Oczywiście jednak Michael to po polsku Michał, a postać Michała Archanioła jest w w Piśmie świętym i chrześcijaństwie tradycyjnie pokazywana jako ten, który stanął na czele hufców anielskich do zwycięskiej walki przeciw szatanowi oraz jego demonom (por. Apokalipsa św. Jana 12: 7-9; List Judy 1: 9). Innym z przeinaczeń biblijnego i klasycznie chrześcijańskiego przesłania, które tu widzimy, jest to, iż twórcy „Lucyfera” zobrazowali Adama i Ewę w ten sposób, iż to Ewa miała zostać skrzywdzona przez Adama, podczas gdy Biblia mówi, że to Ewa pierwsza zgrzeszyła i dopiero za jej inspiracją zgrzeszył Adam (por. Księga Rodzaju 3, 6) – a więc jeśli już zastanawiać się kto kogo bardziej skrzywdził w tej relacji, to stroną tą była tu bardziej Ewa niż Adam.

Ponadto, w produkcji tej przychylnie pokazuje się takie grzechy jak nierząd oraz homoseksualizm, a jego całość wydaje się przenikać duch feminizmu. Ów feminizm widoczny zdaje się być w sposobie przedstawiania z jednej strony mężczyzn, z drugiej zaś kobiet. Otóż (biali) mężczyźni zwykle mają tutaj różne problemy z samymi sobą, za to kobiety w swej większości są ukazywane jako znacznie bardziej zrównoważone i rozsądne od mężczyzn.

Oczywiście, nie twierdzimy, że w serialu tym nie ma żadnych dobrych moralnie elementów (owszem są), ale i takowe są zaprzęgnięte na służbę błędnych doktryn oraz antychrześcijańskich bluźnierstw. Podsumowując: można zatem powiedzieć, iż przesłanie tego serialu jest antychrześcijańskie, bluźniercze, feministyczne, przychylne pewnym grzechom przeciw cnocie czystości oraz ostatecznie wręcz satanistyczne.

Mirosław Salwowski

17 września 2022 13:42