Filmy
Łatwa dziewczyna

Ocena ogólna:  Bardzo zły (-3)

Tytuł oryginalny
Easy A
Data premiery (świat)
11 września 2010
Data premiery (Polska)
26 listopada 2010
Rok produkcji
2010
Gatunek
Komedia
Czas trwania
90 minut
Reżyseria
Will Gluck
Scenariusz
Bert V. Royal
Obsada
Emma Stone, Penn Badgely, Amanda Bynes, Stanley Tucci, Pamela Clarkson, Lisa Kudrow, Thomas Haden Church
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Olive, uczennica jednego z amerykańskich liceów za sprawą małego kłamstwa, zyskuje opinię przysłowiowej „puszczalskiej” (czyli rozwiązłej seksualnie) dziewczyny. Choć w rzeczywistości nie ma ona nawet jeszcze za sobą „pierwszego razu”, Olive postanawia wejść w rolę, jaką przypisują jej rówieśnicy i udawać rozpustną niewiastę, a także obnosić się z tym.

Film ten na płaszczyźnie światopoglądowej oraz etycznej jest po prostu wstrętny, bezbożny i antychrześcijański. Co prawda, nie promuje się w nim (heteroseksualnej) rozpusty jako takiej, ale podsuwa się widzom jedną z fałszywych doktryn, wedle której ludzie nie powinni się  w ogóle interesować tym, kto i jakie życie erotyczne prowadzi. Można też powiedzieć, iż w pewien sposób sugeruje się tu brak moralnej oceny poszczególnych zachowań seksualnych. Wręcz otwarcie zaś film ów pochwala i usprawiedliwia homoseksualizm. W nieprzychylny sposób pokazane zostało tutaj również chrześcijaństwo, gdyż chyba wszystkie  postaci filmu, które zobrazowane zostały jako wyraźnie deklarujące swą wiarę w Pana Jezusa, są jednocześnie odmalowane albo w ironiczny albo we wręcz szyderczy sposób.

http://tararamimi.pinger.pl/

http://tararamimi.pinger.pl/

Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze brak umiaru w doborze środków wyrazu w owym filmie, gdyż pełno jest w nim wulgarności, obsceniczności i bezwstydu. Ale to jest może przysłowiowe „pół-biedy”, gdyż przynajmniej zbyt obsceniczna otoczka tej produkcji może odstraszyć niektórych bardziej wrażliwych widzów przed sięgnięciem po te zatrute ciastko – bardziej zaś stonowana forma mogłaby być piękną szatą skrywającą zniszczoną przez trąd twarz. A tak i twarz jest brzydka, jak i szata ją okrywająca plugawa oraz odstręczająca.

Mirosław Salwowski

30 stycznia 2017 16:35