Filmy
Kres drogi

Tytuł oryginalny
Journey's End
Data premiery (świat)
8 września 2017
Rok produkcji
2017
Gatunek
Wojenny
Czas trwania
107 minut
Reżyseria
Saul Dibb
Scenariusz
Simon Reade
Obsada
Sam Claflin, Paul Bettany, Asa Butterfield, Stephen Graham, Toby Jones, Tom Sturridge, Robert Glenister, Miles Jupp, Theo Barklem-Biggs, Alaïs Lawson, Andy Gathergood, Oliver Dimsdale, Jake Curran, Nicholas Agnew, Rupert Wickham, Nicholas Agnew, Jack Riddiford, Derek Barr, Rose Reade
Kraj
Wielka Brytania
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Film ten został oparty na sztuce teatralnej i powieści przedstawiającej historię kompanii C brytyjskiej armii, która została na początku 1918 roku została wysłana na jeden z frontów I wojny światowej. Na płaszczyźnie zaś bardziej „indywidualnej” produkcja ta koncentruje się na losach kapitana Stanhope oraz jego dawnego kolegi ze szkoły 20-letniego Raleigha.

Jeśli chodzi o przekaz moralny i światopoglądowy filmu pt. „Kres drogi” to bardzo trudno jest nam go wyłuskać. W obrazie tym widzimy bowiem tak pewne moralnie dobre zachowania (np. troskę przełożonego o swych podwładnych), jak i niektóre ze złych czynów (pijaństwo, wpadanie w nieumiarkowany, przesadny gniew) – jednak przy tym wszystkim ciężko jest nam rozeznać intencję i ducha, w ramach których twórcy nam je ukazali. Przede wszystkim wydaje się, iż film ten pokazuje owe rozmaite czyny z perspektywy bardziej chłodnego kronikarza niż moralisty czy kaznodziei zaangażowanego po tej czy innej stronie światopoglądowego sporu. Być może, ktoś mógłby twórcom owego filmu zarzucić nadmierne tendencje pacyfistyczne, gdyż wojna jest tam ukazana bez patosu i heroiczności, ale za to jako smutna, zazwyczaj nudna i przygnębiająca rzeczywistość, ale trudno przecież zakwestionować, iż faktycznie konflikty wojenne tak wyglądają. Takie zatem odmalowanie wojny nie musi mieć na celu propagowania pacyfistycznych błędów, ale może za nim stać po prostu chęć wiernego pokazania wojennej rzeczywistości.

A więc podsumowując, ani nie pochwalamy ani nie krytykujemy tego filmu. Na pewien jego plus możemy jeszcze tylko dodać, iż przemoc, która siłą rzeczy musi być pokazana w produkcjach filmowych tyczących się wojny, nie jest w tym konkretnym przypadku przesadnie eksploatowana.

Mirosław Salwowski

PS. Powyżej opisany film można legalnie obejrzeć pod następującym linkiem internetowym: https://katoflix.pl/film/kres-drogi

___

Źródła grafiki wykorzystanej w tekście:

www.filmweb.pl

https://gamerweb.pl/kres-drogi-recenzja-filmu-transatlantyk-2018/

22 lipca 2023 14:02