Filmy
Kompania braci (serial TV)

Ocena ogólna:  Dobry ale z poważnymi zastrzeżeniami (+2)

Tytuł oryginalny
Band of Brothers
Data premiery (świat)
9 września 2001
Rok produkcji
2001
Gatunek
Dramat wojenny
Reżyseria
Phil Alden Robinson, Richard Loncraine, Mikael Salomon, David Nutter, Tom Hanks, David Leland, David Frankel, Tony To
Scenariusz
Erik Jendresen, Tom Hanks, John Orloff, E. Max Frye, Graham Yost, Bruce C. McKenna, Erik Bork
Obsada
Damian Lewis, Ron Livingston, David Schwimmer, Matthew Settle, Neal McDonough, Donnie Wahlberg
Kraj
USA/Wielka Brytania
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Serial ten wzorowany jest na prawdziwych przeżyciach żołnierzy amerykańskiej Kompanii E, 506 Spadochronowego Pułku Piechoty. Ich losy śledzimy od szkolenia poprzedzającego desant w Normandii aż do upadku Trzeciej Rzeszy. 

Produkcja ta wydaje się zasługiwać – zasadniczo rzecz biorąc – na pochwałę, gdyż w ciekawy sposób ukazuje pozytywne więzy, jakie na polu walki rodzą się pomiędzy żołnierzami, a które zawiązują się pomiędzy nimi w wyniki wspólnych trudów, wzajemnego poświęcenia, ofiarności, odwagi oraz wspólnego narażania własnego życia. Te wszystkie, można by rzec tradycyjne cnoty żołnierskie powinny być doceniane i serial ów właśnie w tym duchu je pokazuje. Ponadto, nie popadając w zbytnie demonizowanie wojennego przeciwnika, czyli żołnierzy walczących po stronie III Rzeszy, obraz ten dość wyraźnie pokazuje, kto w czasie II wojny światowej prowadził wojnę sprawiedliwą.

Inną sprawą jest to, iż obok różnych dobrych rzeczy pokazane są tu też moralnie wątpliwe albo wręcz wprost złe zachowania głównych bohaterów (np. zabijanie bezbronnych żołnierzy wroga bez sądu, nierząd, brak umiaru w zdobywaniu łupów wojennych), ale jako, że omawiany serial jest swego rodzaju relacją historyczną trudno powiedzieć, w jakim duchu niektóre z tych złych lub dwuznacznych moralnie czynów zostały w nim odmalowane (aprobatywnym czy krytycznym). Poza tym, przynajmniej w jednym przypadku taki zły uczynek popełniony przez jednego z żołnierzy zostaje skonfrontowany z właściwym moralnie zachowaniem jego kolegi.

Mirosław Salwowski

14 lutego 2020 18:59