Filmy
Kill Bill

Ocena ogólna:  Ekstremalnie zły (-4)

Rok produkcji
2003
Gatunek
Sensacyjny
Czas trwania
92 minuty
Reżyseria
Quentin Tarantino
Scenariusz
Quentin Tarantino
Obsada
Uma Thurman, David Carradine, Darryl Hannah, Michael Madsen, Vivica Fox, Lucy Liu
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Film o niegdysiejszej płatnej morderczyni  zwanej „Czarną Mambą”, która wywiera krwawą zemstę na swym niedoszłych zabójcach. Na początku widzimy tu jak zostaje ona brutalnie zaatakowana jako panna młoda w kościele. Mimo że, odnosi wiele ciężkich ran (m.in. jest postrzelona z broni palnej w głowę) nie umiera, ale zapada w długą, bo trwającą cztery lata śpiączkę.  Po tym, jak wybudza się z owego stanu, „Czarna Mamba” postanawia odnaleźć i pozabijać tych, którzy próbowali ją zamordować.

NIEPRZYZWOITY JĘZYK

Przeszło 20 razy pojawiają się tu ciężkie i ewidentnie wulgarne słowa.

SEKS

Kilka wizualnych odniesień do gwałtu (główna bohaterka jest bowiem wielokrotnie gwałcona, wówczas, gdy znajduje się w śpiączce)  oraz nierządu. Jeden z bohaterów grających w filmie okazuje się być pedofilem. Gwałt i pedofilia są tu jednak pokazane w wyraźnie nieprzychylnym kontekście (są bowiem czynione przez jednoznacznie negatywne postacie).

NAGOŚĆ/NIESKROMNOŚĆ

Główna bohaterka przez dużą część filmu nosi na sobie nieskromny ubiór (obcisły kombinezon).

PRZEMOC

Mamy tu do czynienia z istną orgią krwawej, brutalnej i ekstremalnej przemocy.  Trudno mieć jakiekolwiek wątpliwości, iż rozlew krwi został tu pokazany po to, by ekscytować widza, dostarczając mu w ten sposób chorej rozkoszy. Zresztą sam Quentin Tarantino, reżyser tego filmu, poniekąd przyznał się do takowej intencji, gdyż powiedział o omawianej produkcji: „Przemoc jest emocjonująca, celebruję ją w tym filmie„.

OBECNOŚĆ NIEKTÓRYCH WARTOŚCI MORALNYCH

Trudno jest tu znaleźć jakieś pozytywne odniesienie do czegoś dobrego i miłego Bogu. W zasadzie wszystkie ze znaczących postaci pokazanych w tym filmie są zaangażowane w czynienie rzeczy bardzo złych i odrażających. Wszystko zaczyna się zaś od tego, że jedni mordercy chcą zabić inną morderczynię, by następnie śledzić to, jak dokonywana jest na nich wymyślna i krwawa zemsta. Nienawiść, brak wybaczenia, zemsta – to są „wartości” wyeksponowane w „Kill Bill” tak, by oglądający to wszystko widz im kibicował.

STOSUNEK DO CHRZEŚCIJAŃSTWA

Rzadkie odniesienia do Pana Jezusa i chrześcijaństwa są tutaj pokazane w negatywnym lub nieprzychylnym kontekście. I tak widzimy jak gwałciciel nosi na szyi krzyżyk, zaś kościół, w którym miał się odbyć ślub staje się areną krwawej masakry. Nie zostało to w żaden sposób zrównoważone przez pokazanie tego jak łaska Boża może zmieniać ludzi czy też przez budujące przykłady chrześcijan.

PODSUMOWANIE

„Kill Bill” to wyjątkowo mroczny, brutalny, wulgarny i odrażający film, w którym czuć diabelski oddech zła niemal w każdym jego momencie, a dobro praktycznie tu nie istnieje. Pasjonować się nim, to tak jakby z radością zasiąść na widowni starożytnej areny walk gladiatorów i oklaskiwać dokonującą się tam rzeź.  Ta swoista „pornografia przemocy” nie powinna mieć dostępu do żadnego z chrześcijańskich domów.

Filmweb.pl

Filmweb.pl

 

3 kwietnia 2016 12:26