Filmy
Kierunek: Noc (serial TV)

Ocena ogólna:  Dobry ale z poważnymi zastrzeżeniami (+2)

Data premiery (świat)
1 maja 2020
Rok produkcji
2020
Gatunek
Thriller
Czas trwania
35-40 minut
Reżyseria
Inti Calfat, Dirk Verheye
Scenariusz
Jason George, Jacek Dukaj
Obsada
Jan Bijvoet, Nabil Mallat, Pauline Etienne, Laurent Capelluto, Stefano Cassetti, Astrid Whettnall, Vincent Londez, Regina Bikkinina, Alba Gaïa Bellugi, Babetida Sadjo, Mehmet Kurtulus, Ksawery Szlenkier
Kraj
Belgia
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Grupa pasażerów i członków załogi samolotu mającego lecieć z Brukseli do Moskwy, zostaje porwana przez jednego z oficerów NATO. Wkrótce dowiadują się oni od swego porywacza, iż na całym świecie zachodzi dziwne, a zarazem przerażające zjawisko polegające na masowym umieraniu ludzi po nastaniu w danym rejonie Ziemi wschodu słonecznego. Grupa naszych bohaterów nie ma więc innego wyjścia, jak obrać samolotem taki kierunek podróży, który pozwoli im uciec przed nadchodzącym dniem oraz promieniami słonecznego światła.

Na płaszczyźnie moralnej i światopoglądowej serial ten wydaje się – mimo pewnych zastrzeżeń – godnym polecenia przede wszystkim dlatego, iż ukazuje wzajemną pomoc i poświęcenie się ludzi w obliczu zagrożenia. Oczywiście, niektóre z zachowań bohaterów tej produkcji są albo niemoralne, albo przynajmniej etycznie dwuznaczne, ale rozwój fabuły nie zawsze pozwala na wyciągnięcie z niej bardziej jasnego wniosku lub przynajmniej domniemania, czy w ich przypadku mamy do czynienia z pochwałą albo sugestią mającą takowe zachowania usprawiedliwiać.

Mirosław Salwowski

culture.pl
19 maja 2020 14:17