Filmy
Jojo Rabbit

Ocena ogólna:  Dobry ale z poważnymi zastrzeżeniami (+2)

Data premiery (świat)
8 września 2019
Data premiery (Polska)
24 stycznia 2020
Rok produkcji
2019
Gatunek
Komediodramat
Czas trwania
108 minut
Reżyseria
Taika Waititi
Scenariusz
Taika Waititi
Obsada
Roman Griffin Davis, Thomasin McKenzie, Scarlett Johansson, Taika Waititi, Sam Rockwell, Rebel Wilson, Alfie Allen, Stephen Merchant
Kraj
Czechy/Niemcy/Nowa Zelandia/USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Film ten opowiada o bodajże 10-letnim niemieckim chłopcu, zafascynowanym nazizmem oraz Adolfem Hitlerem. Chłopiec ów jest też członkiem Hitlerjugend, jednak po tragicznym wypadku z granatem zmuszony jest zawiesić swe członkostwo w swej organizacji. Pewnego dnia odkrywa też on, że w domu, gdzie mieszka wraz ze swą mamą ukrywa się młoda żydowska dziewczyna. Choć początkowo wzbudza to w nim gniew, okoliczność ta z biegiem czasu skłoni go do przemyślenia swych dotychczasowych nazistowskich fascynacji.

Choć na płaszczyźnie moralnej i światopoglądowej film ów nie jest wolny od pewnych bardziej wątpliwych elementów (np. wulgarnej mowy) zasadniczo rzecz biorąc można go pochwalić za to, iż stanowi on dobrą satyrę na błędy zawarte w nazistowskiej ideologii oraz praktyce. Innymi słowy, w lekki i humorystyczny sposób twórcy tej produkcji krytykują oraz obnażają to, co w nazizmie było złe. Film ten przedstawia też pozytywną przemianę głównego bohatera (czyli tytułowego Jojo), który z zapatrzonego w Hitlera i jego ideologię fanatyka przemienia się we współczującego chłopca, z biegiem czasu odrzucającego swe wcześniejsze błędne przekonania.

www.artofvfx.com

Ogólnie rzecz biorąc polecamy zatem film „Jojo Rabbit” jako przykład połączenia lekkiej i humorystycznej formy z mądrą i głębszą treścią. Oczywiście, nie wszystkie sceny i dialogi zasługują tam na pochwałę, dlatego też doradzamy jego oglądanie przy zachowaniu pewnej ostrożności.

Mirosław Salwowski

PS. Drogi Czytelniku jeśli doceniasz naszą pracę w dziele propagowania dobrej i chrześcijańskiej kultury oraz uwrażliwiania na dostrzeganie złych lub wątpliwych moralnie i światopoglądowo aspektów przemysłu filmowego to prosimy Cię o wsparcie finansowe naszej działalności. Uczynić to możesz wpłacając dowolnie wybraną przez siebie kwotę pieniężną na poniższe konto bankowe:

22 1140 2004 0000 3402 4023 1523
Mirosław Salwowski, Toruń

Dane do przelewu bankowego dla osób z zagranicy to:

PL 22 1140 2004 0000 3402 4023 1523

Kod SWIFT: BREXPLPWMBK

Mirosław Salwowski, Toruń

15 stycznia 2020 12:55