Filmy
Johnny

Ocena ogólna:  Dobry ale z poważnymi zastrzeżeniami (+2)

Data premiery (świat)
12 września 2022
Data premiery (Polska)
23 września 2022
Rok produkcji
2022
Gatunek
Biograficzny
Czas trwania
119 minut
Reżyseria
Daniel Jaroszek
Scenariusz
Maciej Kraszewski
Obsada
Dawid Ogrodnik, Piotr Trojan,
Kraj
Polska
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Film ten opowiada o fragmencie życia zmarłego w 2016 roku ks. Jana Kaczkowskiego. Cała zaś historia jest relacjonowana z perspektywy pewnego młodego przestępcy, który w ramach resocjalizacji został skierowany do pracy w założonym przez ks. Kaczkowskiego hospicjum dla osób śmiertelnie chorych.

Na płaszczyźnie moralnej oraz światopoglądowej produkcja ta zasadniczo zasługuje na pozytywną ocenę. Przedstawia ona bowiem w przychylnym świetle takie pozytywne rzeczy, postawy i wartości jak: przebaczenie, dawanie złoczyńcom drugiej szansy, wspieranie chorych i umierających. Można też powiedzieć, iż jedną z zasadniczych idei tego filmu jest przekazanie widzom wiary w to, iż ludzie mogą i potrafią się zmieniać, choćby i nie wszyscy podzielali tę wiarę. Oczywiście, ze względu na osobę głównego bohatera – który był katolickim duchownym – w obrazie tym niemało też jest odwołań do Pana Boga i modlitwy.

Jak to jednak zwykle bywa w przypadku filmów o których piszemy, iż są „zasadniczo pozytywne” to i w odniesieniu do tej produkcji wypada zaznaczyć, iż nie wszystkie rzeczy, które są w niej pokazane na neutralny a może i nawet przychylny sposób zasługują na pochwałę. I tak np. ów młody przestępca, który pracuje u ks. Jana, w pewnym momencie dokonuje aktu nierządu (tj. seksu przedmałżeńskiego). Pewnie ów wątek nie zasługiwałby nawet na specjalną krytyczną wzmiankę z naszej strony (nie wszystko, co czyni jeden z głównych bohaterów, a tym bardziej bohater, który miał problemy z prawem, musi być od razu promowane przez dany film), ale w tym wypadku – gdy innym głównym bohaterem jest katolicki ksiądz, aż prosiłoby się o jakąś krytyczną wzmiankę na ów temat. Tymczasem, w żadnej ze scen, obecność w fabule rzymskokatolickiego duchownego, nie jest wykorzystana do wyrażenia negatywnej czy nieprzychylnej wobec nierządu, opinii.

Mirosław Salwowski

Obrazki w recenzji zostały wykorzystane za następującymi źródłami internetowymi:

www.filmweb.pl

www.deon.pl

30 grudnia 2022 20:48