Filmy
Jestem legendą

Ocena ogólna:  Dobry (+3)

Tytuł oryginalny
I Am Legend
Rok produkcji
2007
Gatunek
Science Fiction
Czas trwania
100 minut
Reżyseria
Francis Lawrence
Scenariusz
Akiva Goldsman, Mark Protosevich
Obsada
Will Smith, Alice Braga, Dash Mihok, Charlie Tahan, Salli Richardson
Kraj
Australia/USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Mamy rok 2012 i opustoszałe ulice Nowego Jorku, który przemierza samochodem płk Robert Neville wraz ze swym nieodłącznym towarzyszem, psem rasy owczarek. Na pustych ulicach tego wielkiego miasta zalegają w bezładzie porzucone samochody a z betonu wyrastają chwasty. Czasami tą ciszę i spokój zakłóca stado jeleni nagle wybiegające na niegdyś ruchliwe ulice Nowego Jorku. Ta sceneria zmienia się jednak po zapadnięciu zmierzchu. Wówczas bowiem ulice zapełniają się oszalałymi i wściekłymi istotami, które atakują ludzi i zwierzęta. Owe istoty to ofiary groźnego wirusa, który przed kilkoma laty wyniszczył ludność ziemi. Zarażeni nim ludzie i zwierzęta umierają albo stają się krwiożerczymi bestiami, które nocami przemierzają ulice z zamiarem infekowania pozostałych przy życiu istot swą straszną chorobą. Pozostały przy życiu płk (a zarazem genialny naukowiec) Robert Neville musi bronić się przed tymi istotami jednocześnie ciągle szukając lekarstwa na ową chorobę. Taka jest mniej więcej kanwa tego filmu.

Legenda2


Na płaszczyźnie moralnej i światopoglądowej „Jestem Legendą” jest opowieścią o wytrwałości, poświęceniu, ofierze i zmaganiu się ze złem. W filmie tym zawarte zostały też pozytywne odniesienia do wiary w Boga i Jego miłość do nas oraz modlitwy. Jest to dostrzegalne wówczas, gdy Robert spotyka na swej drodze ocalałych od epidemii kobietę z dzieckiem. Niewiara głównego bohatera w Bożą miłość jest tu bowiem konfrontowana z silną wiarą owej niewiasty, która mimo niespotykanej tragedii, jaka dotknęła ludzkość wciąż ufa Bogu i modli się do Niego. Kobieta ta też zachęca Roberta by uwierzył i pokładał nadzieję w Panu Bogu. Ostatecznie jest zasugerowane, iż to właśnie ona miała w tej kwestii rację.
Ogólnie rzecz biorąc obraz ten jest wart polecenia, pochwały i obejrzenia. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt występowania w nim mogących łatwo budzić w małych dzieciach przerażenie i lęk licznych fragmentów pokazujących pełne brzydoty i zdeformowane istoty dotknięte chorobą. Film zawiera też pewną liczbę scen krwawej przemocy, ale nie ma nim za to ujęć seksu czy eksponowania nieskromnych ubiorów.

 

Ps.  Spodobała Ci się ta recenzja? Przekaż nam choćby symboliczną darowiznę w wysokości 2 złotych. To mniej, niż kosztuje najtańszy z tygodników opinii, a nasze teksty możesz czytać bez żadnych limitów i ograniczeń.

Numer konta: 22 1140 2004 0000 3402 4023 1523, Mirosław Salwowski

16 sierpnia 2015 17:46