Filmy
Greenland

Ocena ogólna:  Dobry (+3)

Data premiery (świat)
29 lipca 2020
Rok produkcji
2020
Gatunek
Thriller / Katastroficzny
Czas trwania
119 minut
Reżyseria
Ric Roman Waugh
Scenariusz
Chris Sparling
Obsada
Gerard Butler, Morena Baccarin, David Denman, Hope Davis, Roger Dale Floyd, Andrew Bachelor, Merrin Dungey, Holt McCallany, Scott Glenn
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Film opowiada o globalnej katastrofie w postaci deszczu meteorytów niszczących życie na ziemi (przed którymi tylko nieliczni wybrani przez rząd, uzdolnieni ludzie mają prawo schronić się w specjalnych, nielicznych schronach) i staraniach rodziny Garrity o to, by przetrwać ten kataklizm. 

Dzieło owo zasługuje na pochwałę. Nie ma tu seksu, nagości, obsceniczności, epatowania wulgaryzmami i nadmierną przemocą, jak również antychrześcijańskich aluzji i szerzenia herezji. Dostajemy za to budującą opowieść o rodzinie, która połączona miłością wspiera się, niesie sobie w obliczu katastrofy pomoc, nawet z narażeniem życia. Mamy też napiętnowanie cudzołóstwa i wątek zmieniania się na lepsze, bowiem dowiadujemy się, iż w czasie kryzysu w małżeństwie będący głową tej rodziny John zdradził żonę, co groziło rozpadem małżeństwa, teraz jednak bierze on odpowiedzialność za żonę i dziecko oraz godzi się z małżonką. Ciekawym jest poddanie w wątpliwość quasi-darwinowskiego postrzegania człowieka głównie przez pryzmat jego możliwości fizycznych (rodzina Garrity była wybrana jako jedna z mogących udać się do schronu, ale została odrzucona, bo syn wspomnianego małżeństwa miał cukrzycę, co jest pokazane jako co najmniej kontrowersyjne moralnie i rodzące ludzkie cierpienia). Dobrze też, że podkreślono, iż nawet w obliczu śmierci nie musimy się skupiać tylko na sobie, nie brak tu bowiem przykładów niesienia pomocy bliźnim, w tym przez wspomnianego Johna, który początkowo zostawia w potrzebie jedną osobę (ciężko to ocenić moralnie, bo wątpliwym było czy uratowałby ją, a i samemu musiał się ratować), ale potem ratuje inne osoby; można więc rzec, że i w tym aspekcie zmienia się on na lepsze, przechodząc od zachowania dwuznacznego do bardzo dobrego. 

Bez większych zastrzeżeń polecam zatem ten film (raczej starszym widzom, bo niektóre sceny mogą młodszych zbyt przestraszyć).  

Michał Jedynak

30 kwietnia 2021 08:50