Filmy
Głupi i głupszy bardziej

Ocena ogólna:  Wyraźnie zły (-2)

Tytuł oryginalny
Dumb and Dumber To
Data premiery (świat)
12 listopada 2014
Data premiery (Polska)
14 listopada 2014
Rok produkcji
2014
Gatunek
Komedia
Czas trwania
110 minut
Reżyseria
Bobby Farrelly, Peter Farrelly
Scenariusz
Sean Anders, John Morris, Bennett Yellin, Mike Cerrone, Bobby Farrelly, Peter Farrelly
Obsada
Jim Carrey, Jeff Daniels, Rob Riggle, Laurie Holden, Rachel Melvin, Steve Tom Don Lake, Patricia French, Kathleen Turner, Gregory Fears, Bill Murray
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Kontynuacja słynnego przed ponad 20 laty przeboju filmowego „Głupi i głupszy”. Tym razem, dwójka zwariowanych przyjaciół, Llyod i Harry udają się w podróż przez Stany Zjednoczone, by odnaleźć domniemaną nieślubną córkę Harry’ego, który to potrzebuje przeszczepu nerki.

W filmie tym jest niewiele rzeczy, które zasługiwałyby na pochwałę, a znajdziemy tu za to mnóstwo mniej lub bardziej wątpliwych elementów. Humor tego obrazu jest w dużej części kloaczny, obsceniczny i prymitywny. Cały zaś pomysł, by śmieszność filmu ufundować na eksponowaniu czyjejś głupoty, jest dość dwuznaczny etycznie. Słowo Boże nazywa wszak głupotę grzechem (Marek. 7: 1, 22). Co prawda, nie jest moralnym występkiem posiadanie organicznie uwarunkowanych braków intelektualnych, jednak swego rodzaju rozkoszowanie się czymś takim, robienie z tego dobrej okazji do zabawy, jest działaniem moralnie wątpliwym. A właśnie z czymś takim mamy do czynienia w przypadku filmu pt. „Głupi i głupszy bardziej”.

Mirosław Salwowski

Film Fall Preview

5 marca 2017 15:45