Filmy
Gdzie jest Nemo?

Ocena ogólna:  Dobry (+3)

Tytuł oryginalny
Finding Nemo
Data premiery (świat)
30 maja 2003
Data premiery (Polska)
22 grudnia 2006
Rok produkcji
2003
Gatunek
Animacja / Dla dzieci
Czas trwania
100 minut
Reżyseria
Andrew Stanton
Scenariusz
Andrew Stanton, Bob Peterson, David Reynolds
Obsada
Albert Brooks, Ellen DeGeneres, Alexander Gould, Willem Dafoe, Brad Garrett, Allison Janney, Austin Pendleton, Stephen Root
Kraj
Australia/USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Bohaterami filmu „Gdzie jest Nemo?” są małe, oceaniczne rybki zwane błazenkami – ojciec i syn. Ojciec o imieniu Marlin panicznie boi się o swojego synka Nemo, ponieważ wcześniej utracił już żonę i większość potomstwa (pożarte przez drapieżną rybę). Jednak, pomimo jego wszystkich nadopiekuńczych zabiegów, pewnego dnia Nemo zostaje porwany przez płetwonurka. Zrozpaczony ojciec wyrusza na jego poszukiwanie. Tak zaczyna się podwodna Odyseja Marlina.

„Gdzie jest Nemo?” to pełna wdzięku i humoru bajka, pięknie animowana i wciągająca dzięki szybkim zwrotom akcji. Dzieci znajdą tu miłe dla oka kolory, zabawnych zwierzęcych bohaterów oraz wiele emocjonujących pościgów i ucieczek. Rodzice też nie powinni się nudzić podczas wspólnego oglądania, gdyż w filmie jest parę zabawnych aluzji do świata dorosłych. Film ten dodatkowo łączy z dobrą zabawą z edukacją (z zakresu nauk przyrodniczych).

Poza atrakcyjną formą, główną zaletą tej animacji jest jej wyraźnie prorodzinny charakter. Wiodącym wątkiem jest tu bowiem heroiczna ojcowska miłość. Bajka ta nadaje się też świetnie do uświadamiania dzieciom, jak groźne konsekwencje może mieć nieposłuszeństwo wobec rodziców, a z drugiej strony napomina rodziców, że nie można trzymać dzieci pod kloszem, ale kiedyś trzeba im pozwolić „wypłynąć na głębię” (tu również dosłownie). „Gdzie jest Nemo?” pięknie też pokazuje, że rodzina jest naturalnym środowiskiem każdego dziecka i w tej roli nie zastąpi jej żaden sztuczny zbiornik. Bez wahania zatem polecam film do wspólnego rodzinnego oglądania.

Marzena Salwowska

Finding-Nemo-Bruce-Shark-HD

18 czerwca 2014 11:35