Filmy
Elegia dla bidoków

Ocena ogólna:  Dobry ale z poważnymi zastrzeżeniami (+2)

Tytuł oryginalny
Hillbilly Elegy
Data premiery (świat)
11 listopada 2020
Data premiery (Polska)
24 listopada 2020
Rok produkcji
2020
Gatunek
Dramat
Czas trwania
117 minut
Reżyseria
Ron Howard
Scenariusz
Vanessa Taylor
Obsada
Amy Adams, Glenn Close, Gabriel Basso
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Film ten jest kinową adaptacją biograficznej książki J.D. Vance’a. Człowiek ten, zanim został prawnikiem wychowywał się w biednej białej amerykańskiej rodzinie, która była trapiona przez niejedną patologię (np. uzależnienie od narkotyków matki, jej częste zmiany partnerów). Mimo tych niekorzystnych warunków i okoliczności głównemu bohaterowi udaje się dostać na studia prawnicze, by następnie je skończyć i pracować w swym zawodzie.

Na płaszczyźnie moralnej oraz światopoglądowej film ten jest dość budującą opowieścią o takich tradycyjnie chrześcijańskich, jak i – w dużej mierze też – amerykańskich wartościach jak: miłość rodzinna, przebaczenie, ciężka praca oraz dyscyplina. Wszystkie z tych cnót stają się bowiem dla głównego bohatera wyzwaniem na tym czy innym etapie jego życia. Ponadto, w omawianej produkcji w dobry sposób pokazano też, jaką rolę w wychowaniu młodego człowieka ma odcięcie go od wpływu zdemoralizowanych rówieśników.

Tytułem zastrzeżeń, które należy podnieść wobec tego filmu, nadmienić można dużą ilość wulgaryzmów tam zawartych, a także wydające się być w domyśle raczej pozytywnym spojrzenie na wspólne przedmałżeńskie mieszkanie ze sobą młodych ludzi. Ma się także wrażenie, iż nieco zbyt pobłażliwie ukazany jest w tym filmie występek kłamstwa.

Mirosław Salwowski

Obrazki wykorzystane zostały w tym tekście za następującymi źródłami internetowymi:

www.filmweb.pl

https://kino.dlastudenta.pl/artykul/elegia-dla-bidokow-recenzja,139559.html

17 grudnia 2022 12:48