Filmy
Dwunasty człowiek

Ocena ogólna:  Dobry (+3)

Tytuł oryginalny
Den 12. mann
Data premiery (świat)
25 grudnia 2017
Rok produkcji
2017
Gatunek
Dramat wojenny
Czas trwania
135 minut
Reżyseria
Harald Zwart
Scenariusz
Petter Skavlan
Obsada
Thomas Gullestad, Jonathan Rhys Meyers, Marie Blokhus, Mads Sjøgård Pettersen, Vegar Hoel, Torgny Gerhard Aanderaa, Eirik Risholm Velle, Daniel Frikstad
Kraj
Norwegia
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Film ten został oparty na prawdziwych wydarzeniach. Główny jego bohater to Jan Baalsrud, jeden z członków dywersyjnej grupy, która została przerzucona na teren okupowanej przez Niemcy podczas II wojny światowej Norwegii. Niestety, wszyscy z członków owej grupy zostali wyłapani i zabici przez Niemców, a przeżyć udało się tylko Janowi, który przez kilka następnych miesięcy będzie uciekał przed niemieckimi żołnierzami, próbując przedostać się do neutralnej, a więc niezaangażowanej w działania wojenne Szwecji.

Na płaszczyźnie moralnej i światopoglądowej film ten należy pochwalić za pokazanie wielkiej odwagi, poświęcenia, patriotyzmu oraz więzi, która łączyła Norwegów w trudnych czasach niemieckiej okupacji. Dodatkowym atutem jest tutaj też brak epatowania widzów np. wulgarną mową, sama zaś przemoc i groza odmalowana w tym obrazie nie sprawia wrażenia zbyt „rozrywkowej”. Co prawda można zadawać pytania o moralną stosowność niektórych metod używanych tak przez Jana, jak i osoby mu pomagające – chodzi o fakt mówienia bądź zachęcania do poświadczania nieprawdy – jednak w ramach katolickiej teologii moralnej istnieją dwa podejścia do oceny takich zachowaniach. Pierwsze z nich mówi, że coś takiego jest kłamstwem (a więc czymś zawsze niedozwolonym). Drugie z nich skłania się jednak do postrzegania takowych czynów jako tzw. zastrzeżenia domyślnego, a więc czegoś, co nie jest samo w sobie kłamstwem i może być usprawiedliwione w pewnych sytuacjach. Jednak nawet, gdyby uznać, za zasadne pierwsze z tych podejść to w najgorszym razie film by pokazywał, iż Jan oraz pomagające mu osoby dopuszczały się w ekstremalnych sytuacjach jedynie najmniejszych z powszednich grzechów (co oczywiście nie zasługiwałoby wtedy na pochwałę, jednak należałoby zachować wówczas pewne proporcje w krytyce takich zachowań).

Program TV

Warto też dodać, iż sytuacja Norwegii w czasie II wojny światowej była jasna, jeśli chodzi o ocenę tego, kto wówczas dzierżył nad nią legalną władzę. Otóż, pomimo faktycznej okupacji przez Niemcy tego kraju, tak król Norwegii, jak i dotychczasowy jego rząd odmówili uznania nad sobą protektoratu III Rzeszy, popierając norweski ruch oporu. Mimo więc, że w okupowanej Norwegii działał kolaboracyjny w stosunku do Niemiec rząd Vidkuna Quislinga, nie ma wątpliwości, kto wówczas był legalną władzą w tymże kraju. Jeśli więc chodzi o ocenę omawianego filmu to i pod tym względem nie można mu zarzucić popierania bądź usprawiedliwiania jakiejś buntowniczej działalności przeciwko legalnym rządom – co niestety jest częstą wadą współczesnych produkcji kinowych oraz telewizyjnych.

Podsumowując, polecamy zatem ów film jako tak ciekawe pod względem fabuły i akcji, jak i budujące na płaszczyźnie moralnej oraz światopoglądowej kino.

Mirosław Salwowski

PS. Drogi Czytelniku jeśli doceniasz naszą pracę w dziele propagowania dobrej i chrześcijańskiej kultury oraz uwrażliwiania na dostrzeganie złych lub wątpliwych moralnie i światopoglądowo aspektów przemysłu filmowego to prosimy Cię o wsparcie finansowe naszej działalności. Uczynić to możesz wpłacając dowolnie wybraną przez siebie kwotę pieniężną na poniższe konto bankowe:

22 1140 2004 0000 3402 4023 1523
Mirosław Salwowski, Toruń

Dane do przelewu bankowego dla osób z zagranicy to:

PL 22 1140 2004 0000 3402 4023 1523

Kod SWIFT: BREXPLPWMBK

Mirosław Salwowski, Toruń

3 stycznia 2020 16:22