Filmy
Dom Saddama (serial TV)

Ocena ogólna:  Dobry (+3)

Tytuł oryginalny
House of Saddam
Data premiery (świat)
30 lipca 2008
Data premiery (Polska)
4 lipca 2009
Rok produkcji
2008
Gatunek
Historyczny
Czas trwania
60 minut (czas trwania jednego odcinka)
Obsada
Igal Naor, Shohreh Aghdashloo, Makram Khoury
Kraj
Wielka Brytania
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Serial ten przedstawia losy dyktatora Iraku Saddama Husajna oraz jego rodziny od 1979 roku aż do wykonania na nim wyroku śmierci w grudniu 2006 roku. Obserwujemy więc w tej produkcji kulisy tak politycznego, jak i osobistego oraz rodzinnego życia tego człowieka. Wojna z Iranem, najazd Iraku na Kuwejt, pierwsza i druga wojna w Zatoce, a także ukrywanie się Husajna przed ścigającą go armią USA zostały nam tu w interesujący sposób pokazane. Serial ów przybliża nam też psychologiczne sylwetki członków rodziny Saddama Husajna oraz jego najbliższych politycznych współpracowników.

Na płaszczyźnie moralnej i światopoglądowej możemy polecić ów serial. Choć bowiem owszem jego uwaga koncentruje się na zasadniczo negatywnym bohaterze, jakim był niegdysiejszy dyktator Iraku to jednak czyni to się bez cienia fascynacji czy podziwu dla owego człowieka (co nie zawsze udaje się produkcjom, gdzie głównymi postaciami są złoczyńcy). Wydaje się też, iż od strony historycznej twórcy serialu pozostali wierni opisowi faktycznie zaistniałych zdarzeń, przez co nie można im zarzucić popełniania grzechu oszczerstwa względem Saddama Husajna oraz członków jego rodziny (a co za tym idzie wyolbrzymiania zła przez niego czynionego).

Na pochwałę zasługuje też to, iż pomimo niejednokrotnie „brutalnej” tematyki tego serialu jego twórcy nie uczynili sobie z tego okazji do epatowania widzów widokami przelewanej krwi, nieskromności, seksu czy obsceniczności. Wręcz przeciwnie, rzeczy te są w tu zwykle pokazane w stonowany i ostrożny sposób.

Mirosław Salwowski

15 grudnia 2017 16:34