Filmy
Dług (2010)

Ocena ogólna:  Dobry ale z poważnymi zastrzeżeniami (+2)

Tytuł oryginalny
The Debt
Data premiery (świat)
4 września 2010
Rok produkcji
2010
Gatunek
Dramat/Thriller
Czas trwania
113 minut
Reżyseria
John Madden
Scenariusz
John Madden, Matthew Vaughn, Jane Goldman
Obsada
Helen Mirren, Sam Worthington, Jessica Chastain, Tom Wilkinson, Jesper Chistensen
Kraj
USA / Węgry / Wielka Brytania
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Troje agentów izraelskiego wywiadu tropi w latach 60-tych XX wieku niemieckiego zbrodniarza wojennego o pseudonimie „Chirurg”. Udaje im się go odnaleźć we wschodniej części Berlina, gdzie wykonuje on zawód ginekologa. Ich zadaniem jest porwanie „Chirurga”, a następnie potajemne przewiezienie go do Izraela celem postawienia tego człowieka przed sądem. Wszystko do pewnego momentu idzie po myśli izraelskich agentów, jednak ostatecznie schwytanemu przez nich zbrodniarzowi wojennemu udaje się uciec. Oficjalnie jednak ucieczka „Chirurga” zostaje przez nich zamaskowana, i przez dziesiątki lat po tym fakcie żyją oni ze świadomością popełnionego przez siebie poważnego kłamstwa oraz oszustwa.

Na płaszczyźnie moralnej i światopoglądowej film ten jest godzien doceniania z dwóch powodów.

Po pierwsze: pokazuje negatywne skutki trwania przez lata w grzechu oszustwa i kłamstwa, w życzliwy sposób wskazując przy tym na wartość prawdomówności. Owszem można tę zaletę osłabić, wskazując, że przecież tak czy inaczej bohaterowie tej produkcji i tak dopuszczali się kłamstw chociażby wtedy, gdy przygotowywali się do porwania nazistowskiego zbrodniarza. Jednak pomijając na ten moment możliwe do zastosowania w tej sytuacji tradycyjnie katolickie rozróżnienia pomiędzy kłamstwem a zastrzeżeniem domyślnym, to mimo wszystko ranga tych kłamstw byłaby znacznie mniej poważna od kłamstwa i oszustwa, w którym tkwi się przez wiele lat i które to polega na oszukiwaniu ludzi mających poniekąd prawo do prawdy (czyli własnych obywateli).

Po drugiej: film ten wskazuje na zasadniczą różnicę pomiędzy aktami prywatnej zemsty i samosądu a wymierzaniem kary przez powołane do tego odpowiednie władze cywilne, w raczej krytyczny sposób odmalowując ten pierwszy sposób dochodzenia do sprawiedliwości.

Mirosław Salwowski

https://www.theaceblackblog.com/

9 marca 2020 10:21