Filmy
Dirty Dancing

Ocena ogólna:  Bardzo zły (-3)

Tytuł oryginalny
Dirty Dancing
Data premiery (świat)
12 maja 1987
Rok produkcji
1987
Gatunek
Melodramat/Muzyczny
Czas trwania
100 minut
Reżyseria
Emile Ardolino
Scenariusz
Eleanor Bergstein
Zdjęcia
Patrick Swayze, Jennifer Grey, Jerry Orbach
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Słynny, obsypany licznymi nagrodami, film opowiadający o letnim romansie 16-letniej Frances z Johny’m, przystojnym instruktorem tańca. Akcja tego obrazu dzieje się w 1963 roku, w letnim ośrodku wypoczynkowym, gdzieś w USA. Tam też Frances poznaje swego przyszłego kochanka, gdzie ów prowadzi lekcje i pokazy tańca towarzyskiego. Dotychczasowa taneczna partnerka Johny’ego ze względu na zajście w nieplanowaną ciążę, musi jednak wstrzymać się na pewien czas z udziału w pokazach tańca i wówczas jej miejsce zajmuje Frances. Z czasem para zakochuje się w sobie i wchodzi w intymne relacje, jednak ojciec dziewczyny nie akceptuje tego związku.

„Dirty Dancing” śmiało można określić jako jeden z najgorszych filmów w dziejach światowej i popularnej kinematografii. Obraz ów stanowi wszak faktyczną apologię i propagandę najbardziej bezwstydnych i nieprzyzwoitych tańców (widzimy tu wszak swego rodzaju przejście od mniej nieskromnych do bardziej śmiałych pląsów).  Para głównych bohaterów uprawia seks bez ślubu i jest to pokazane  jako coś pięknego oraz wspaniałego.  Frances zaś w akcie swoiście pojmowanej miłości i pomocy bliźniemu, organizuje pieniądze dla tanecznej partnerki Johny’ego, by ta mogło dokonać nielegalnej aborcji, pozbywając się w ten sposób niechcianej ciąży. Co prawda, jeśli chodzi o ów ostatni aspekt, czyli aborcję, owa kończy się poważnymi kłopotami zdrowotnymi, ale łatwiej jest to interpretować, jako wpisanie się twórców filmu w propagandę zwolenników legalnego zabijania dzieci poczętych, wedle których nielegalność „zabiegów” przerywania ciąży będzie kończyć się np. tym, iż kobiety będą umierać bądź cierpieć na zdrowiu w skutek „nieprofesjonalnie” wykonanej aborcji.

Dancing2

Frances zaś w akcie swoiście pojmowanej miłości i pomocy bliźniemu, organizuje pieniądze dla tanecznej partnerki Johny’ego, by ta mogło dokonać nielegalnej aborcji, pozbywając się w ten sposób niechcianej ciąży. Co prawda, jeśli chodzi o ów ostatni aspekt, czyli aborcję, owa kończy się poważnymi kłopotami zdrowotnymi, ale łatwiej jest to interpretować, jako wpisanie się twórców filmu w propagandę zwolenników legalnego zabijania dzieci poczętych, wedle których nielegalność „zabiegów” przerywania ciąży będzie kończyć się np. tym, iż kobiety będą umierać bądź cierpieć na zdrowiu w skutek „nieprofesjonalnie” wykonanej aborcji.

 

 

Ps.  Spodobała Ci się ta recenzja? Przekaż nam choćby symboliczną darowiznę w wysokości 2 złotych. To mniej, niż kosztuje najtańszy z tygodników opinii, a nasze teksty możesz czytać bez żadnych limitów i ograniczeń.

Numer konta: 22 1140 2004 0000 3402 4023 1523, Mirosław Salwowski

21 lipca 2015 11:15