Filmy
Debiut (2020)

Ocena ogólna:  Dobry ale z poważnymi zastrzeżeniami (+2)

Tytuł oryginalny
Critical Thinking
Data premiery (świat)
4 września 2020
Rok produkcji
2020
Gatunek
Dramat
Czas trwania
117 minut
Reżyseria
John Leguizamo
Scenariusz
Dito Montiel
Obsada
John Leguizamo, Rachel Bay Jones, Corwin C. Tuggles, Jorge Lendeborg Jr., Angel Bismark Curiel, Will Hochman, Jeffry Batista, Zora Casebere, Michael Kenneth Williams, Ramses Jimenez, Todd Allen Durkin Genre: Drama
Kraj
USA
BrakNiewieleUmiarkowanieDużoBardzo dużo
Nieprzyzwoity język
Przemoc / Groza
Seks
Nagość / Nieskromność
Wątki antychrześcijańskie
Fałszywe doktryny

Film ten został oparty na prawdziwej historii szkolnej drużyny szachowej. Jego akcja obraca się wokół jednej z trudnych dzielnic Miami (Floryda, USA), gdzie miejscowa młodzież często styka się ze światem przestępczym (gangi, handel narkotykami, etc.). Pewnego jednak dnia do szkoły uczęszczanej przez młodych ludzi z tej dzielnicy trafia nauczyciel (Mario Martinez), którego pasją są szachy. A jako że ma on prawdziwy dar przekonywania i przyciągania do siebie młodzieży, w niedługim czasie okazuje się, iż młodych ludzi z nawet trudnej dzielnicy można zainteresować czymś lepszym niż kryminalny styl życia.

Na płaszczyźnie moralnej oraz światopoglądowej film ów, zasadniczo rzecz biorąc, zasługuje na docenienie, gdyż w życzliwy sposób przedstawione są w nim takie tradycyjne wartości jak: ciężka praca, uczciwość, szacunek dla prawa oraz coś, co ogólnie rzecz biorąc, można by nazwać „wewnętrzną życiową dyscypliną”. Ponadto, w produkcji tej – w oparciu, jeszcze raz to zaznaczmy o prawdziwe wydarzenia – pokazano, iż ludzie nie są do końca zdeterminowani przez warunki i okoliczności, w których przyszło im żyć, a zatem jest możliwe, by zacząć lepszą i bardziej wartościową egzystencję, nawet gdy otaczające nas środowisko temu nie sprzyja.

Oczywiście, jak to najczęściej bywa w przypadku filmów, które polecamy, nie możemy pominąć milczeniem tych jego elementów, które w poważniejszy sposób zaciemniają i zanieczyszczają jego zasadniczo dobre przesłanie. W wypadku tego konkretnego obrazu należy więc wspomnieć, iż wydaje się on w dość przychylny sposób przedstawiać takie grzechy jak nierząd (w znaczeniu seksu przedmałżeńskiego, nie zaś prostytucji) oraz rażąco nieskromnego ubioru, który dodatkowo traktowany tu jest jak sposób na zebranie funduszy (w celu wyjazdu na szachowe mistrzostwa). Poza tym w filmie tym występuje wulgarna mowa oraz pewne nieprzyzwoite i sprośne aluzje. Być może krytyczną ocenę tychże rzeczy tutaj zawartych należałoby złagodzić przez fakt, iż omawiana produkcja została nakręcona na podstawie prawdziwych wydarzeń i niektóre ze złych moralnie zachowań są w niej bardziej relacjonowane niż przedstawiane z aprobatą. Myślimy jednak, że nawet w przypadku relacjonowania przez twórców filmowych pewnych zdarzeń jest możliwe jednoczesne przedstawienie ich w ten sposób, by sugerowano ich krytyczną ocenę. Niestety w wypadku tego filmu nie wydaje się nam, by jego autorzy zastosowali tym podobne zabiegi.

Polecamy więc zapoznanie się z omówioną wyżej produkcją filmową, ale należy to uczynić z pewną dozą rozwagi i ostrożności.

Mirosław Salwowski

___

Ps. Film pt. „Debiut” (z 2020 roku) można legalnie obejrzeć pod następującym linkiem internetowym: https://katoflix.pl/film/debiut

___

Grafika wykorzystana w powyższym tekście została za następującymi źródłami internetowymi:

www.filmweb.pl

https://ew.com/movies/john-leguizamo-critical-thinking-interview/

7 lipca 2023 17:39